Tartu loodusmaja tähistas laupäeval 70. sünnipäeva. Mõni nädal enne pidulikku sündmust juhtus loodusmajas aga õnnetus, mille tõttu sai kahjustada suur hulk maja pärleid – talveaia taimi.
Tartu loodusmaja uuenduslik ja moodne hoone valmis kümme aastat tagasi. Maja on igati energiasäästlik, ka näiteks kastmiseks kasutakse katuselt kokku kogutud vihma- ja lumesulamisvett. Majas on efektiivne ventilatsioonisüsteem, talveaia luuke avab automaatika. Paar nädalat tagasi sai aga loodusmaja kollektiiv halva kogemuse, mil selgus, et tehnika peale ei või kunagi kindel olla.
Talveaiast sai kõrb
Mai lõpus ühel palaval päeval läks mingil arusaamatul põhjusel talveaia luukide avamise automaatika rikki. Aknad jäid suletuks ning ka ventilatsioonisüsteem lõpetas töö. Tulemus oli see, et talveaias kerkis temperatuur kuuekümne kraadini ning suur hulk taimi kõrbes ära.
«Avastasime küll järgmisel päeval, et luugid ei ole avanenud, aga paljude taimede jaoks oli siis juba hilja,» selgitas loodusmaja projektijuht Anneli Ehlvest. Suur hulk taimi olid kuumast kollased ja mõned olid isegi pruuniks tõmbunud, viljunud papaiapuud murdusid katki. «Õnneks on taimed visad, saame osa neist elule turgutada,» lisas Ehlvest.
Osa kuuma kätte jäänud taimi jätsid loodusmaja töötajad talveaeda alles. «Et me ei unustaks, mis võib juhtuda,» sõnas Ehlvest.
Tuvi tegi kingituse
Talveaias juhtunud kliimakatastroofist hoolimata ei jäänud juubelipidustused pidamata. Laupäeva hommikuks oli üks loodusmaja elanik, valge tuvi, munenud kaks muna. See oli kui kingitus loodusmajale sünnipäevaks.
Loodusmaja abiadministraator Marke Mark sõnas, et külastajate seas oli neid, kes käivad tihti sealsetel perepäevadel, aga üllatavalt palju oli ka neid, kes seni polnud kunagi loodusmajja sattunud.
Kui loodusmaja on 70 tegutsemisaasta jooksul paisunud ning uuenenud, on üks kooslus, mis saadab loodusmaja läbi kõikide kümnendite – need on merisead ja lapsed.
«Ka maja ajaloost rääkivatel stendidel on aastast hoolimata ikka mõnel pildil lapsed koos merisigadega,» märkis Anneli Ehlvest.
Tartu loodusmaja huvikool asutati Lillemäele 1953. aastal Tartu linna noorte naturalistide jaama nime all ja tegemist on vanuselt Tartu teise püsivalt tegutsenud huvikooliga.
Tartu loodusmaja huvikool on seitsme kümnendi jooksul tegutsenud lausa neljas majas ja nelja nime alt: Tartu linna noorte naturalistide jaam, Tartu noorte loodusesõprade maja, Tartu noorte loodusmaja ja nüüd huvikool Tartu loodusmaja. Loodusmaja ringid on tegutsenud ka TÜ zooloogiamuuseumis, botaanikaaias ja Tartu koolides. Aegade jooksul on loodusmajale olnud olulised väärtused käed-külge-õppimine, õuesõpe ja keskkonnahoidliku mõtteviisi juurutamine lastes ning noortes.
Viimased kümme aastat tegutseb huvikool uues kännukujulises majas Lillemäel, kus on nüüdisaegsed õpperuumid ja talveaed. Huvikoolist on sirgunud tuhandeid noori, keda on õpetatud märkama, tundma ja väärtustama loodust enda ümber. Paljudest vilistlastest on sirgunud tunnustatud loodusteadlased, aktiivsed looduskaitsjad ja kultuuritegelased. Praegu õpib huvikoolis veidi üle 600 õpilase 17 erinevas huviringis.