Tuberkuloosi kontrolli alla saamine tõstis fookusesse teised hingamisteede ja kopsuhaigused. Üks selliseid haigusi oli astma. «Seda, mida toona nimetati astmaks, tunneme tänapäeval nii-öelda raske astmana. Ka siin on olnud käsitlust muutvaks väga head ravimid. Kui alguses vajasid astmahaiged ka haiglaravi, siis nüüd enam astmahaigeid ei hospitaliseerita, kuna haigus on enamikul juhtudest ravimitega suurepäraselt kontrollitav,» lausus kopsukliiniku juht.
«Leiutati» ka päris uusi haigusi. «Üheks selliseks haiguseks on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK), mida diagnoosime 1990. aastate algusest. Tegemist on vananevale ühiskonnale omase haigusega, enamasti ilmnevad haigusnähud inimestel, kel vanust 70 ja enam. Peamiseks KOKi riskiteguriks on suitsetamine. Vanemaealiste hulgas on KOKi levimus suurem kui astma levimus ning see on ka suurem koormus ühiskonnale, kuna KOKi ägenemise korral vajavad patsiendid haiglaravi ning haigus vähendab oluliselt patsientide töövõimet,» selgitas kopsukliiniku juht.
Ta lisas, et haigusi, mida kopsukliinikus veel ravitakse, on mitmeid. Lisaks tuberkuloosile võivad kopse tabada bakteriaalsed haigused, viirushaigused ning seeninfektsioonidest põhjustatud haigused, samuti interstitsiaalsed kopsuhaigused, granulomatoossed protsessid, süsteemsete sidekoehaiguste kopsumanifestatsioonid ja palju muud. Täpsem diagnostika ja paremad ravivõimalused ei vähenda haiguste hulka, nosoloogilisi ühikuid aastatega pigem lisandub.
«Meil on kõigil veel ka värskelt meeles Covid-19 pandeemia, mis mõjutas samuti kopsude tervist. Infektsioonid tulevad ja lähevad, ent kui tegemist on õhu teel levivate infektsioonidega, saavad sageli mõjutatud ka kopsud. Peame olema valmis selleks, et sellesarnane olukord võib korduda. On väga oluline valmistuda selleks juba nüüd ning et meil oleks olemas nõuetekohane respiratoorsete infektsioonide osakond patsientide vastuvõtmiseks,» rõhutas dr Jõgi.