K, 31.05.2023

Rait Ratasepp võtab suvise suurkatsumuse ette maailma kuumimas kõrbeorus

Jens Raavik
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Ultraatleet Rait Ratasepp Kanaaridel Fuerteventura saarel.
Ultraatleet Rait Ratasepp Kanaaridel Fuerteventura saarel. Foto: Erakogu foto

Ultrasportlane Rait Ratasepp avaldas täna oma lähiaja katsumuste plaanid. Sel laupäeval on Ratasepp Kohtla-Nõmmel 24 tunni jooksu stardis ning juuni teises pooles sõidab ta Ameerikasse, et läbida ultrajooks Death Valley kõrbeorus, kus on mõõdetud ka planeedi kuumarekord.

Ida-Virumaal Kohtla-Nõmmel toimuval 24 tunni jooksul antakse start 27. mail kell 12. Sportlaste eesmärk on läbida ööpäevaga võimalikult palju ringe 308 meetri pikkusel tartaankattega staadionirajal. Möödunud aastal püstitas Ratasepp samal võistlusel 12 ja 24 tunni jooksu Eesti rekordid. Siis läbis Ratasepp 12 tunniga 143,528 km ja 24. tunniks jooksis ta välja 245,168 kilomeetrit.

24 tunni jooksu võtab Ratasepp kui viimast olulist ettevalmistust juuni lõpus toimuvale ultrajooksule. 25. juuni varahommikul stardib Ratasepp Ameerikas California osariigis ultrajooksule läbi maailma kuumima kõrbeoru Death Valley, kus juunikuu keskmine temperatuur on 43,3 °C. Samas kohas on mõõdetud ka planeedi kuumarekord 56,7 °C.

Nagu talle hingelähedane, korraldab ta selle katsumuse vaid iseendale. Ratasepa alustab jooksu 86 meetrit allpool merepinda, samast, kus tavapäraselt juuli alguses saavad stardi ka 217 km pikkusel Badwateri ultramaratonil osalejad. Ratasepa jooks kulgeb mööda Badwateri ultramaratoni rada, ent ei lõppe tavapärases finišis, vaid Mandri-Ameerika kõrgeimas, 4421 meetri kõrgusel asuvas Mount Whitney tipus.

Distantsi kogupikkus on 224–235 km, sõltudes sellest, kas Ratasepp valmib tippu jõudmiseks väga järsu 7 km raja või veidi inimlikuma kaldenurgaga 18 km pikkuse mägiraja. Tõusumeetreid tuleb distantsi jooksul võtta 6400 ja langusmeetreid 1960.

Niivõrd äärmuslikes kliimatingimustes spordib Ratasepp esimest korda. Seepärast ei taha ta ennustada ka katsumuse võimalikku finišiaega. Ainuke ajaorientiir on sama distantsi kiireim aeg 33 tundi ja 32 minutit.

Death Valley ultrajooksul kuulub Ratasepa saatetiimi kolm inimest. Ettevõtmise teevad võimalikuks hooaja suurtoetajad Kat-Metal ja Ferroline Grupp.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles