K, 31.05.2023

Kolm Tartu muuseumi pälvisid rohelise muuseumi tiitli

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments
ERMi muuseumipedagoogid teevad tutvustustuure vaegnägijatele ning nende saatjatele.
ERMi muuseumipedagoogid teevad tutvustustuure vaegnägijatele ning nende saatjatele. Foto: Anu Ansu / ERM

Täna tähistatakse üle maailma rahvusvahelist muuseumipäeva. Traditsioonile pani juba 1977. aastal aluse rahvusvaheline muuseuminõukogu ICOM, mis kutsub igal aastal pöörama just muuseumipäeval ja -päevaga tähelepanu ühele või teisele olulisele muuseumivaldkonna teemale. 50 000 liikmega üleilmne organisatsioon on tänavuse muuseumipäeva teemaks valinud «Muuseumid, keskkond ja heaolu».

Tähistamaks muuseumipäeva teemat kutsus ICOMi Eesti esindus Eesti muuseumid esmaspäeval kokku seminarile, kus õpiti mitme teise valdkonna esindajatelt, kuidas nemad oma töös keskkonnajalajälge vähendada püüavad. Eriti võivad aga rõõmustada Tartu muuseumisõbrad: koguni kolmele Tartu muuseumile anti sündmusel üle rohelise muuseumi märgis. Seda tiitlit võivad nüüd uhkusega kanda Eesti Rahva Muuseum, Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning Tartu ülikooli muuseum.

Rohelise muuseumi sertifikaadi ja süsteemi töötasid välja Stockholmi keskkonnainstituudi Tallinna keskus (SEI Tallinn) ja rahvusvahelise muuseumide nõukogu (ICOM) Eesti rahvuskomitee. Süsteemi alusel annab sertifikaati välja Eesti keskkonnajuhtimise assotsiatsioon ning seda saavad taotleda suurusest ja tegevusvaldkonnast sõltumata kõik Eesti muuseumid, kes väärtustavad kestlikkust ja keskkonnahoidu. Eesti esimese rohelise muuseumi märgise sai 2022. aastal Kumu.

ICOMi Eesti rahvuskomitee esimehe Agnes Aljase sõnul on rohelise muuseumi tunnustuse ja aluseks oleva süsteemi eesmärk aidata muuseume oma tegevuse keskkonnasäästlikumaks muutmisel – ja seda kõikides tegutsemissuundades.

«Hea roheline muuseum seab oma sihiks rakendada kestlikku mõtteviisi nii muuseumikogude kasvatamisel kui säilitamisel, näituste kavandamisel kui haridusprogrammide koostamisel – kogu töötsükli vältel. Esimeseks sammuks on tavaliselt välja selgitada, milline on muuseumi hetkeseis keskkonnasäästu vaatenurgast ning mis vajaks muutmist. Sealt edasi liigutakse juba korralikult läbi mõeldud sammudega selle suunas, et muuseum oleks oma tegevustes kaalutletult kestlik,» rääkis Aljas.

«Muuseumite eesmärk on säilitada ja hoida kultuuripärandit. Seega on igati loogiline, et samasuguse tähelepanu ja hoolega suhtume ka keskkonda, milles muuseumid tegutsevad. Keskkonnajalajälje vähendamine on ühise, jagatud vastutustunde küsimus ja eestlaslikust praktilisuse vaatenurgast ka lihtlabaselt mõistlik,» lisas ta.

Rohelise muuseumi tunnistus ei ole vaid tunnustus juba tehtu eest, vaid tiitli pälvinud muuseum teab ka täpselt, millega tulevikus veel tegelema peab, et keskkonnateadlikumalt ja -säästlikumalt toimetada. Läbi peavad olema mõeldud kõik muuseumi töö aspektid: muuseumihoone ja kogude haldamine, keskkonnategevuste juhtimine, töötajate ja huvirühmade kaasamine ning näituste, ürituste ja muuseumihariduse korraldamine, samuti sotsiaalse vastutuse teemad.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles