Riigi kaitse tähendab siinkohal eelkõige seda, et pärand oleks hoitud ning ettevaatamatusest või teadmatusest ei läheks info kaduma. Iga infokild rikastab meie ajalugu ja kultuurilugu, tänu millele saame teada mineviku eluolust, inimeste tegevusest, rekonstrueerida nende olmet, traditsioone ning teatud määral ka nende maailmavaadet ja arusaama sellest, kuidas oli õige käituda. Näiteks seda, kuidas oli kombeks matta surnuid, milliseid loomi ja taimi toiduks tarvitada või kuidas ja kuhu rajada hooneid.
Usume, et kõige paremini hoitud pärand on see, mille väärtust tajuvad ja mõistavad inimesed, kes selle keskel elavad.
Kui keegi soovib oma arheoloogiamälestisel või muinsuskaitsealal asuval krundil igapäevaseid aiatöid teha, olgu selleks siis lillede ja põõsaste istutamine või köögiviljapeenarde rajamine, ei ole vaja sellest muinsuskaitseametit teavitada. Kui aga selliste tööde puhul peaks maa seest välja tulema midagi niisugust, mis vanaema kapinurgalt tuttav ei tundu, tuleks muinsuskaitseameti maakonnanõunikule sellest teada anda, et arheoloogid saaksid vaadata, millega tegemist.
Võib-olla saab siis teada, et selles aias toimetati juba keskajal. See teave ei tähenda seda, et edaspidi selles kohas enam peenart rajada ei või, kuid aiaomanik saab edaspidi ise tähelepanelikum olla.
Muinsuskaitseamet soovib kaasa rääkida, kui tehakse kaevetöid arheoloogiamälestisel, ajaloolises looduslikus pühapaigas, ehitismälestisest pargis, ajaloomälestisest lahingupaigas, kirikuaias, kalmistul või muinsuskaitsealal, samuti siis, kui seal plaanitakse kõrghaljastuse rajamist ja pinnase teisaldamist või selle juurdevedu. Nende tööde tegemiseks on vaja taotleda luba, kuna tegemist on töödega, mille käigus on suur tõenäosus, et need ulatuvad maa sees oleva arheoloogilise kultuurkihini või mõjutavad muul viisil muinsuskaitseala või mälestise väärtuste säilimist.