K, 31.05.2023

Tartu ülikooli professorid valiti Helsingi ülikooli audoktoriteks

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments
Audoktori kraadiga pärjati Riho Altnurme (vasakul) ja Madis Noppel.
Audoktori kraadiga pärjati Riho Altnurme (vasakul) ja Madis Noppel. Foto: Andres Tennus / Tartu Ülikool

Lisaks kliimaaktivist Greta Thunbergile said Helsingi ülikooli audoktori tiitli ka kaks Tartu ülikooli professorit. 

Helsingi ülikooli audoktoriteks nimetati Tartu ülikooli kirikuloo professor Riho Altnurme ja Tartu ülikooli aerosoolifüüsika spetsialist Madis Noppel.

Riho Altnurme on Tartu ülikooli kirikuloo professor alates 2005. aastast. 2003.–2015. aastani juhtis ta dekaanina usuteaduskonda ja 2016. aastast on ta humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna teadusprodekaan. Ta on Eesti kirikuloo juhtekspert ja tema sulest on ilmunud hulk teadusartikleid teemadel, nagu nõukogude religioonipoliitika Eestis ja Eesti teoloogilise hariduse ajalugu. Peamiselt on ta uurinud kirikuid ja ühiskonda 20. sajandi teisel poolel, teoloogia ajalugu Eestis, kirikuloo metodoloogiat, uskkondadevahelisi suhteid ja sekulariseerumist.

Riho Altnurme on Soome kirikuloolastega koostööd teinud üle kahekümne viie aasta. «Esimene kontakt Soome kolleegidega oli 1996. aastal, kui nad käisid Tartus Eesti kirikuloo konverentsil. Minu enda esimene välismaine konverentsiettekanne oli järgmisel aastal just Soomes. Pärast seda oleme jätkanud head koostööd mitmes projektis, millest paljud on edukalt lõppenud ja paljud alles kestavad,» sõnas Altnurme.

Madis Noppel on Tartu ülikooli aerosoolifüüsika spetsialist alates 2018. aastast. Aastatel 2004–2018 oli ta aerosoolifüüsika teoreetiliste probleemide vanemteadur. Tema uurimisvaldkondadeks on olnud aerosooliosakeste elektrilise laadumise teooria, elektriliste aerosoolispektromeetrite numbriline modelleerimine ning homogeense ja ioonindutseeritud nukleatsiooni teooria.

Noppel on Helsingi ülikooliga koostööd teinud just nukleatsiooniteooria vallas. «Minu esitamine Helsingi ülikooli audoktoriks üllatas mind väga ja ma hindan seda tunnustust kõrgelt,» märkis ta.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles