K, 31.05.2023

Tulevast Elva politseimaja hakkab valvama eriti hinnaline koer

Egeli Raudmäe
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Žürii tegi valiku 17 kavandi hulgast ja kuulutas võitjaks skulptor Rene Reinumäe kavandi «Kustutuskoer».
Žürii tegi valiku 17 kavandi hulgast ja kuulutas võitjaks skulptor Rene Reinumäe kavandi «Kustutuskoer». Foto: Riigi Kinnisvara

Riigi Kinnisvara AS korraldas koostöös siseministeeriumiga kunstikonkursi, et leida parim kunstiteose ideelahendus politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti Elva ühishoone peasissepääsu esisele alale. Žürii tegi valiku 17 kavandi hulgast ja kuulutas võitjaks skulptor Rene Reinumäe kavandi «Kustutuskoer».

Žürii hinnangul peaks hästi modelleeritud pronksist koeraskulptuur looma tunde, et inimese parim sõber on justkui ise betoonalusele hüpanud. Ümbritsevate elumajade elanikke ja möödujaid kõnetav võidutöö suhestub hästi politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti spetsiifikaga. Sõbralik ja lojaalne koer seostub turvalisusega ning on seejuures kutsuv ja mänguline.

Kunstikonkursi võidutöö autorilt tellitava teose maksumus käibemaksuta on 54 200 eurot. Pronksist taies valmib tänavu sügisel.

Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõuniku Taavi Printsi sõnul on koera kujutaval pronksskulptuuril potentsiaali kujuneda populaarseks Elva maamärgiks, mille juures nii suured kui väikesed tahavad pilti teha. «Koerad on inimese parimad sõbrad, väärt kolleegid nii päästjatele kui politseinikele nende igapäevatöös. Koerad on ka paljudele turvalisuse loojad – see on märksõna, mis seostub nii pääste- kui politseitööga,» sõnas Prints.

«Võidutööga muudame ümbritseva ruumi esteetiliselt rikkamaks, anname keskkonnale võimaluse seal olijaid üllatada ja inspireerida. On eriti sümpaatne, et võidutöö loomutruu olemus pakub tänu kombitavusele kunsti kogemise võimalust ka vaegnägijast kunstihuvilisele,» lisas Riigi Kinnisvara ruumilahenduse projektijuht Sixten Heidmets.

Võidutöö autor Rene Reinumäe on lõpetanud Tartu kõrgema kunstikooli ning Eesti kunstiakadeemia skulptuuriosakonna bakalaureuse- ja magistriõppe. Tema käe all on muu hulgas valminud arhitekt Olev Siinmaa mälestusmärgi skulptuur Pärnus, laulja Jaak Joala hauakivi Metsakalmistul ning kuuest figuurist koosnev filmitegijate bareljeef «Diivana tulin ma» Eesti filmimuuseumis Tallinnas.

Kerly Kaljuste ja Anu Rajamäe «Suunamudija».
Kerly Kaljuste ja Anu Rajamäe «Suunamudija». Foto: Riigi Kinnisvara

Teise koha pälvis Kerly Kaljuste ja Anu Rajamäe heade proportsioonidega ning kõikidest külgedest vaadeldava maamärgi kavand «Suunamudija». Värvitud roostevabast terasest kolme meetri kõrgune skulptuur on inspireeritud õige tee näitamisest, suunamisest.

Urmas Viigi «Granaatõun».
Urmas Viigi «Granaatõun». Foto: Riigi Kinnisvara

Kolmanda koha saavutas Urmas Viigi kaitse ja militaarse glamuuri piiril balansseeriv terasest ja klaasist skulptuuri kavand «Granaatõun». Pimeduse saabudes oleks süttinud objekti sees valgus, mis paneks klaaskerad jõuliselt kumama.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid žürii esimees, Elva ühishoone arhitekt Juhan Rohtla, Tartu politseijaoskonna juht Andrus Reimaa, päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik Taavi Prints, Eesti kunstnike liidu esindajad Mari Hiiemäe, Anne Rudanovski ja Elin Kard ning Eesti kunstiteadlaste ja kuraatorite ühingu esindajad Anders Härm ja Mari Vallikivi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles