L, 3.06.2023

GALERII ⟩ Elu nagu märulifilmis: Tasku keskuses paukusid õppuse käigus tulirelvad ja välkusid noad

Facebook Twitter
Comments

Politsei- ja piirivalveamet, kiirabi ja häirekeskus pidasid teisipäeval alates keskpäevast kuni hiliste õhtutundideni Tartus ja Kambja vallas ühisõppust, mille käigus reageeriti 15 kõrge prioriteediga väljakutsele.

Õppusel osalejatele ei avalikustatud enne algust täpset stsenaariumi, kuid oli teada, et Tasku kaubanduskeskusest tuleb häirekeskusele kõige kõrgema prioriteediga väljakutse, mis tähendab, et eksisteerib oht inimeste elule.

Tasku keskuses algasid õppused teisipäeva õhtul kell 19. Lisaks politseile, kiirabile ning häirekeskusele olid sündmustesse kaasatud ka turvafirma Viking Security töötajad.

Action igal korrusel

Õppusteks oli piirdelindiga suletud Tasku esimene korrus alates peauksest kuni esimeste riidepoodideni. Lisaks oli kinni pandud eskalaator, mis teisele korrusele viib. Nii mõnigi külastaja jälgis sündmusi teiselt korruselt ja lindi tagant ka esimesel korrusel.

Esimene lavastatud vahejuhtum leidis aset eskalaatori juures: nimelt jäi üks tütarlaps juukseid pidi eskalaatori vahele kinni. Umbes kümne minuti jooksul saabus kohale kiirabi, kes kannatanule esmaabi andis.

Sel, miks kiirabil kohale jõudmisega nii kaua aega läks on lihtne põhjus: nad võisid vilkureid kasutada ainult keskuse lähedusse jõudes. Sama kehtis ka teiste operatiivteenistuste kohta.

«Meil pole alarmsõite õppuse raames lubatud teha. Tuleb säilitada ka teataval määral ohutus. Selle pärast nende üksuste siia tulemine ka viibis. Kõik tulid eri üksustest ja erineval ajal anti ka väljakutsed,» rääkis politsei poolne õppusejuht Mikk Salumets.

Et olukord oleks keerulisem, sisenesid stsenaariumi järgi juba mõni hetk pärast esimest õnnetust hoonesse relvastatud mehed: ühel oli käes nuga ja teisel automaatrelv. Kui noaga kurjategija vigastas KFC kiirtoidurestoranis viibinud kliente, siis tulirelvaga kurjategija siirdus paugutades Tasku kolmandale korrusele vanadesse kinoruumidesse.

Tuleb veelkord toonitada, et kõik need sündmused olid lavastatud.

Keskusesse saabunud politseinikud tegid ametikoera abil külmrelva kasutanud kurjategija kahjutuks. Lisaks kannatanutele olid stsenaariumisse kaasatud inimesed, kes kiirabi ja politsei tööd segasid.

Sündmused lähiriikides

Salumetsa sõnul oli tegu esimese korraga, mil õppust viidi läbi samal ajal, kui kliendid veel ostukeskuses viibisid. «Jah, see on minu teada esimene kord. Aga miks me seda tegime? Kuigi elame väga turvalises riigis, siis need on need asjad, mida me peame harjutama. Lähiriikides oleme näinud, et raskeid sündmusi võib juhtuda. Ja õppuste põhieesmärk on see, et kohapealse juhtumi tasemel oleks suhtlus väga hea,» kommenteeris ta.

Ettevalmistused õppusteks kestsid kokku umbes kolm kuud.

«Tegu on 12 tundi kestva koostööõppusega. Eeltööd kestsid kolme kuu ringis, kus saime igasugused kooskõlastused ja võimaluse üldse midagi teha,» kirjeldas Salumets edasi.

Kuigi sedapuhku toimusid õppused vaid Tartus ja Kambja vallas, siis nende õnnestumisel soovitakse sarnast laadi koostöö katsetust läbi viia ka mujal. «Eelmise aasta oktoobrikuus tegime samalaadse õppuse, aga mitte nii mastaapselt. Kuigi ka seal oli koolis äkkrünnaku stsenaarium sarnaselt tänasele,» lisas Salumets.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles