Eesti esimese naisõiguslase kangelaslik elu tuleb lavale muusikalise värssteosena

Raimu Hanson
, ajakirjanik
Copy
Stseen lavastusest «Lilli».
Stseen lavastusest «Lilli». Foto: Rasmus Kull / Must Kast

Teater Must Kast esietendab naistepäeval Genialistide klubis lavastuse «Lilli». Vaatajate ees on eesti esimese naisõiguslase, naispeatoimetaja, naisprosaisti ja eestikeelse tütarlastekooli rajaja Lilli Suburgi elu ja tegevus.

Autorid Kaija M Külm ja Jaanika Tammaru – esimene on lavastaja-dramaturg ning teine värsi- ja viisidramaturg – on lavastuse liigitanud kaasaegseks kangelaseeposeks. Etendus kestab vaheajata 100 minutit. Vaatajate ees on Silva Pijon, Mariann Tammaru, Agur Seim ja Kaarel Kuusk.

Musta Kasti teatel avatakse lavastuses Lilli (ristinimi Caroline) Suburgi (1841–1923) elu- ja kujunemislugu, mis annab publikule võimaluse esitada ühiskonnas praegugi kehtivate väärtuste kohta teravaid küsimusi. Valitud vorm – muusikalise taustaga värssteos – on tänapäevane edasiarendus eepilisest rahvaluulest, ürgsest loojutustamise vormist.

Arhiiviallikatel põhinev lavastus annab ülevaate eestlaste rahvusliku iseteadvuse kujunemisest ning võib vaatajale avada ka Lydia Koidula ja Carl Robert Jakobsoni uusi külgi. Sel moel täiendab «Lilli» ajaloo ja kirjanduse tundidest saadud teadmisi, sobides vaatamiseks nii kooliõpilastele kui ka täiskasvanutele, on märgitud Musta Kasti veebisaidil.

Etendused Genialistide klubis (Magasini 5) algavad 8. märtsil kell 13 ja 19. Etendustele järgnevad lavastuse teemasid avavad vestlusringid trupiga.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles