K, 7.06.2023

Üliõpilased täiendasid Vikipeedias Eesti arhitektuuri ajalugu

Tartu Postimees
Facebook Twitter
Comments
Üliõpilased täiendasid Eesti arhitektuuri teemalisi artikleid.
Üliõpilased täiendasid Eesti arhitektuuri teemalisi artikleid. Foto: SASCHA STEINBACH/EPA/Scanppix

Tartu ülikooli (TÜ) teaduskooli ja MTÜ Wikimedia Eesti korraldusel peeti möödunud nädalavahetusel Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus, kus 30 tunni jooksul tuli üliõpilasvõistkondadel koostada artikkel ette antud Eesti ajaloolise hoone kohta.

Võistlustöö teemad loositi võistkondadele vahetult enne võistluse algust. Seejärel tuli üliõpilastel ettenähtud aja jooksul mõelda välja artikli ülesehitus, koguda materjali, kirjutada valmis tekst ja vormistada see vastavalt Vikipeedia nõuetele, teatas TÜ pressiesindaja kolmapäeval. Selline õpilasvõistlus toimus Eestis juba neljandat korda, kuid see aasta oli esimene, mil korraldati üliõpilastele eraldi võistlus. Eelnevate võistluste teemad on olnud kohalikud omavalitsused, linnad ja linnud.

Oma artikli kirjutamise oskused pani proovile kuus võistkonda. Liikmete seas olid TÜ, Tallinna ülikooli (TLÜ) ja Eesti kunstiakadeemia (EKA) tudengid. Esikoha ja 800 eurot said võrdselt hästi kirjutatud artikli eest tänavu kaks võistkonda: Tõravere Raadio ja Meestelaulu Selts S.U.M.E. Kolmandale kohale jõudis võistkond Õigus, mille liikmeid premeeriti 400 euroga.

Žürii esimehe Ivo Kruusamägi sõnul on Vikipeedias hädavajalik katta Eestiga seotud teemasid ning ta soovib tänada kõiki võistkondi, kes aitasid oma panusega eestikeelset Vikipeediat paremaks muuta. Uue kuue said järgmised artiklid: Eesti rahvusraamatukogu hoone, Narva-Jõesuu sanatoorium, Kuldne Kodu, Iuridicum, Haapsalu kuursaal ja Kadrioru haldushoone.

Narva-Jõesuu sanatooriumist kirjutanud Tõravere Raadio võistkonda kuulusid TÜ-s ajalugu õppivad tudengid Mihkel Braun, Hipp Saar ja Hanna-Riin Karu. Nende meelest oli artikli koostamise juures kõige raskem tööjaotuse korraldamine. «Üllatusena tuli see, kui vähe on kirjas hoonete ja asutuste hetkeolukorra kohta,» selgitasid nad. Kergem oli leida vanu dokumente ja mälestusi, kuid ajamahukamaks tööks jäi just viimasel aastakümnel toimunu kohta info otsimine. «Peale võistlust tekkis suur kirjutamistuhin, et kõik meie artiklist edasi viivad veel punased lingid ka endale selgitava artikli saaks,» lisas Hipp Saar.

Meestelaulu Selts S.U.M.E liikmetele pakkus äratundmisrõõmu ja üllatushetki Eesti rahvusraamatukogu hoone kohta materjali kogumine. Koosseisu kuulunud Hugo Jõksi sõnul ei olnud ta näiteks varem teadlik rahvarinde aktsioonist sidekaabli paigaldamiseks. «Minu meelest nii lahe ja võimas ära tegemine!» lausus ta.

Meeskonnakaaslase Mia Ruusi jaoks oli kõige lõbusam hetk laupäeva õhtul saate «Ühe maja lugu» vaatamine. «Tundsin seal igas lauses ära midagi, mida samal päeval lugenud olin,» sõnas ta. «Olin väga õnnelik, et selline võistlus korraldati, kuna mõne Vikipeedia artikli kirjutamine oli mul juba pikemat aega olnud mõttes.»

Üliõpilased leidsid, et nädalavahetuse veetmine Vikipeedia artiklit kirjutades tuli neile igati kasuks, kuna võistlus pakkus praktilisi oskusi sünteesiva teksti kirjutamiseks. Teise võistluspäeva lõpuks olid lihvitud viidete sisestamise, info vajalikkuse hindamise ja mahuka artikli koostamisele kuluva aja planeerimise oskused. Mõlemal võitjavõistkonnal on kindel soov ka tulevikus sarnastel võistlustel osaleda.

Artiklikonkurss on seotud Eesti kõrgkoolide tegevusega Vikipeedias ning see toetab meediapädevuse õpetamist. Võistluse auhinnafondi rahastab MTÜ Wikimedia Eesti haridus- ja teadusministeeriumi strateegilise partnerluse programmi kaudu.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles