Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Ülikooli muuseum otsib kunstnikust elupäästjat

Copy
Tartu ülikooli muuseumi otsib kunstnikku, kes teeks koostööd õppurite, teadlaste ja muuseumiga.
Tartu ülikooli muuseumi otsib kunstnikku, kes teeks koostööd õppurite, teadlaste ja muuseumiga. Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees

Tartu ülikooli muuseum otsib Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti «Toomemäe taasavamine» alaprojekti «Elupäästja» jaoks kunstnikku, keda kõnetab kunstiteose loomine koostöös teadlaste ja õpilastega.

«Elupäästja» eesmärk on avada kunsti ja teaduse sümbioosis üks tänapäeva teaduses oluline valdkond – geneetika. Teadusharu on saavutanud rahvusvaheliselt suure tähtsuse, kuna seostub erinevate teadus- ja eluvaldkondadega, nagu näiteks personaalmeditsiin, arheoloogia, vaimne tervis. Eestis on geneetika tuntus ühiskonnas kasvanud tänu Tartu ülikooli Eesti geenivaramule, millega on liitunud 20 protsenti Eesti täisealisest elanikkonnast.

Projekti olulised märksõnad on koosloome ja kaasamine. Kunstnikult oodatakse valmidust töötada koos teadlaste, õpilaste ja muuseumi esindajatega, osalemist projektiaruteludel, õpilastega kohtumist ja nendega praktiliste ülesannete läbiviimist, ühe publikuprogrammi sisustamist. Praktiliste ülesannete ja muuseumi publikuprogrammi läbiviimiseks saab tuge muuseumi haridusosakonnalt ja kommunikatsiooniosakonnalt.

Projekti tulemusena loob kunstnik 2024. aasta maikuuks Toomemäe väliruumi teos, mis tutvustab geneetika eri tahke. Teose loomisel annab muuseum kunstnikule vabad käed, see võib olla ka väiksemateks osadeks jagatud tervikinstallatsioon, mis paikneb mitmes kohas üle Toomemäe. Üks installatsiooni või installatsioonide tingimus on, et teos peab olema interaktiivne.

Tartu ülikooli muuseumi näitusevaldkonna spetsialist Karoliina Kalda ütles, et projektis peetakse väga oluliseks protsessi, mis võiks olla kasulik nii muuseumile, kunstnikule, kogukonnale kui ka teadlastele, keda projekti kaasatakse.

Projekti eelarve on 23 000 eurot, mis on jagatud tööjõukuludeks 6000 eurot ja tegevuskuludeks 17 000 eurot.

Konkursil osalemiseks tuleb saata hiljemalt 16. märtsiks aadressile karoliina.kalda@ut.ee enda portfoolio (kolm kuni kuus näidet) varasemast loomingust, motivatsioonikiri ning kirjeldus, kuidas läheneksite kunstiteose loomisele koostöös teadlaste, õpilaste ja muuseumiga.

Konkursi võitja valitakse välja märtsi lõpuks. Kunstnik alustab koostööd muuseumi ja teadlastega aprillis ja on projektiga seotud installatsiooni mahavõtmiseni 2024. aasta septembris.

Tagasi üles