T, 28.03.2023

Tartlased näitasid üles suurt huvi eramajade renoveerimiseks

Tartu Postimees
Tartlased näitasid üles suurt huvi eramajade renoveerimiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Projektis on oodatud osalema kõik Tartu eramajade omanikud, kes oma huvist küsitluses teada andsid.
Projektis on oodatud osalema kõik Tartu eramajade omanikud, kes oma huvist küsitluses teada andsid. Foto: Päästeamet

Renoveerimismaraton Life IP BuildEST abil renoveeritakse kümme maja Tartus ja arendatakse piirkondlikku renoveerimist.

Linn kutsus eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses eramute omanikke täitma küsitlust oma maja seisukorra ja tulevikuplaanide kohta. Küsitluse täitis ligi 440 majaomanikku ja enamik neist ütles, et soovib oma maja renoveerida.

Tartu linna kliimaspetsialist Kaspar Alev tänas kõiki küsitluse täitjaid ja julgustas osalema ka järgmistes projektitegevustes. «Toetusi ei pruugi kõigile jätkuda, aga BuildESTist saadavad õppetunnid aitavad järgmistel kodu renoveerijatel teha targemaid otsuseid,» ütles ta.

BuildESTi projekti eesmärk on aidata kaasa Eesti eramute renoveerimisele kogukondliku lähenemise kaudu. Kümne maja renoveerimist toetatakse rahaliselt 15 000 euroga ja veel 30 eramaja saavad projektimeeskonnalt tasuta juhendamist renoveerimiseks.

Nõustamise ja kogukondlike tegevustega haaratakse aga kogu piirkond, et leida võimalusi, kuidas lähiümbruses asuvate hoonete renoveerimist tõhusamaks muuta. Piirkondlike renoveerimiskontseptsioone aitavad välja töötada Eesti kunstiakadeemia ja Tallinna tehnikaülikooli eksperdid, et saavutada soovitud energiatõhusus ning ajakohastada ka avalik ruum.

Kuna projekti eesmärk on kogu piirkonna arendamine, arvestatakse esimese kümne maja valikul nende asukohapõhist potentsiaali kogukonna kaasamiseks. Projekti järgmises etapis valitakse välja üks piirkond, kus oma maja renoveerimise huvilisi on kõige rohkem. Küsitluse tulemuste põhjal on praegu välja valitud üks piirkond Maarjamõisas ja teine Tammelinnas. Projektimeeskond suhtleb nendes piirkondades otse majaomanikega, et selgitada välja kogu piirkonna valmisolek projektis kaasa löömiseks.

Samal ajal on oodatud projektis osalema siiski kõik Tartu eramajade omanikud, kes oma huvist küsitluses teada andsid. Vajadusel kaasatakse projekti ka eraldi seisvaid maju, mis ei asu välja valitud naabruskonnas.

Projekti rahastab Euroopa kliima, taristu ja keskkonna rakendusamet (CINEA) Life IP (Integrated Projects) programmi kaudu, mis on mõeldud keskkonna- ja kliimameetmete projektidele. Kogueelarve on umbes 16,3 miljonit eurot, millest 9,5 miljonit eurot moodustab Euroopa toetus. Projekt kestab 2028. aastani.

Märksõnad
Tagasi üles