/nginx/o/2023/01/31/15111511t1h78bf.jpg)
Tähelepanelikud inimesed märkasid esmaspäeval Põltsamaa lähistel Kuningamäel tegutseva osaühingu Viraito farmi juures looklevas kraavis kahtlast vedelikku. Vesi oli hallikarva ja hägune. Et Umbusi jõe ulatuslikust reostusest ei ole kaua aega möödas, anti leiust teada keskkonnaametile.
Keskkonnaameti Jõgevamaa büroo juhataja Dora Kukk sõnas, et neile teatati esmaspäeval, et Jõgevamaal on ühe farmi silohoidlast voolanud Laari ojja silomahlasegust vett. «Meie inspektorid andsid ettevõttele korralduse rennid ja kogumiskaev tühjendada ning reostuse edasine levik liivaga takistada. Seda ka tehti,» vahendas Kukk.
Kontrollisid vihjet
Ta lisas, et keskkonnaameti inspektorid võtsid reostuse väljaselgitamiseks veekogust esmased proovid. Analüüsivastused peaksid selguma umbes nädala pärast. Dora Kukk vahendas, et ühtegi surnud kala ega veelooma ojas ei tuvastatud.
Keskkonnaameti Jõgevamaa büroo juhataja lausus, et täpsem teave selgitatakse välja menetluse käigus, kuid esialgse info kohaselt sai õnnetus alguse silohoidla renni ummistusest. «Hoidla ees olevale platsile sattunud silomahl segunes vihmaveega ning voolas lähedal asuvasse ojja,» ütles Kukk. Ta rõhutas, et praeguste sajuste ilmadega tuleks olla eriti tähelepanelik ja hoolas, et võimalikke reostusi ennetada. Osaühingu Viraito juhatuse liikmed ei soostunud juhtumi asjus kommentaare jagama.
Praeguste sajuste ilmadega tuleks olla eriti tähelepanelik ja hoolas, et võimalikke reostusi ennetada.
Samal päeval sai keskkonnaamet vihje ka Kalanast Pajusi ABF farmi juurest, kus samuti olevat nähtud kraavi mööda Umbusi jõkke voolamas silomahla. Seda siis kraavist, mis asus mõnekümne meetri kaugusel kohast, millest sai juuli lõpus alguse ulatuslik reostus Umbusi jões. Keskkonnaamet kontrollis vihjet, kuid inspektorid tuvastasid, et silohoidlad ei leki ning silomahla kogumiskaev üle ei ajanud. Samas märkasid inspektorid, et sademeveega on uhtunud tühjast silohoidlast kergelt silo järgi lõhnavat vett hoidlate ette ning sealt sademeveekraavi.
«Keskkonnaamet võttis kontrollproovi, et määrata kindlaks võimalike reoainete kontsentratsioon,» rääkis Dora Kukk.
Ta lisas, et sademeveekraavi voolanud vesi oli läbipaistev ning vaid vähese silomahlale iseloomuliku lõhnaga ning hinnanguliselt see endast vee-elustikule ohtu ei kujuta. «Ettevõtjale anti korraldus rakendada ettevaatusabinõud ning tühjendada hoidlate kogumiskaev ja rennid,» lausus Kukk.
Sulalume süü
Pajusi ABF juht Lembit Paal sõnas, et esmaspäeval juhtunu puhul ei olnud tegu reostusega. «Tühjast hoidlast nirises sulalumega veidi vedelikku kraavi pidi alla, ümberkaudu jookseb sulalumega igalt poolt vett kraavidesse, teedelt ja põldudelt, see on praegu paratamatu,» lisas ta.
Paal selgitas, et see hoidla, millest suvine reostus alguse sai, on silo täis ja kilega kaetud ning silomahla kogumise renni vett juurde ei tule.
«Kui kellelgi tekib selles kahtlus, siis võib mulle märku anda, ma võin kohale tulla ja saame vaadata, millega tegu,» lisas Paal.
/nginx/o/2023/01/31/15111512t1hc975.jpg)