Olete sageli haige ja väsinud? Põhjus võib peituda hallituses (2)

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Hallitusseened tunnevad end eriti hästi paneelmajade viimastel korrustel välisseinte läheduses. Nendest hoidumiseks tuleb hoonete renoveerimisel kindlasti vältida külmasildu ning mõelda ruumide õhuvahetusele.
Hallitusseened tunnevad end eriti hästi paneelmajade viimastel korrustel välisseinte läheduses. Nendest hoidumiseks tuleb hoonete renoveerimisel kindlasti vältida külmasildu ning mõelda ruumide õhuvahetusele. Foto: Mükoloogiauuringute keskus

Liigne niiskus ja hallitusseente kolooniad põhjustavad meelehärmi, vahel vohab hallitus ruumides aga sedavõrd edukalt, et see hakkab ohustama selle keskel elavate inimeste tervist. Hallitusest ei ole pääsenud ka Emajõelinna kivi- ja puitmajade elanikud.

Hoonete biokahjustuste eksperdi ja mükoloogiauuringute keskuse nõukogu liikme Kalle Pildi sõnul on majade hingamine metafoor, mille all mõeldakse pigem võimet tasakaalustada õhuniiskust.

«Jah, puit on hügroskoopne materjal, mistõttu on puitmajades niiskusprobleeme vähem. Siiski on ka neis sagedasteks probleemideks hallitusseened akendel ja aknapiiretel, vannitubades, väliseinte nurkades ja äärtes ning keldrikorruse seintel,» selgitas ta. Hallitusekolooniad tekivad kõige sagedamini suletud piirkondadesse, nagu näiteks kapitagused ja valamualused – seal, kus on õhu liikumine napp.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles