Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371
Saada vihje

Rabavaim ilmutab end kunstisalongis

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Marju Villem, «Udune hommik» (õli, 2011).
Marju Villem, «Udune hommik» (õli, 2011). Foto: Repro

Üle kuue aasta on kunstnik Marju Villem jälle E-kunstisalongil külas. Tal on pakkuda mitmeid sissevaateid rabasse.

Raba on looduskooslus, mida tõsteti esile kui meie üht suurt väärtust ka president Toomas Hendrik Ilvese hiljuti korraldatud ajurünnakus «100 põhjust, miks on Eestis hea elada». Marju Villemile on raba inspiratsiooniallikana ammendamatu.

Kuid mitte alati pole tal raba ja selle veesilmadega nii head suhted olnud. Lapsepõlves kukkus ta laukasse ning seepärast tundis edaspidi soise maastiku suhtes ebalust.

Teine armastus

«Ma armusin rabasse uuesti,» ütleb kunstnik nüüd. Vaatajal pole raske selle tundega kaasa minna, imetledes kauneid pilte. Kunstnik tõdeb, et maalimiseks on vaja kirge: «Lähen välja ja kui tekib kas ilma või päikesesse armunud tunne, siis teen.»

Valgusküllane on näituse pealkirjaga sama nime kandev teos «Raba», millelt helgivad vastu sinine taevas, rohelised puud ja veepeegeldus. On tunda soojust ja süvenemist südamelähedasse teemasse.

Kuid Villem ei piirdu vaid suvise motiiviga, kunstnik on suurepärane ka sügise ja talve kujutamisel ikka sealsamas, rabas («Talvine raba», «Sügisene raba»).

Müstiline loodus

Kõige rohkem avavad raba salapära udu jäädvustanud tööd – neutraalsemates toonides looduse hommikust ärkamist kujutav «Udune hommik» ja koloriitsem «Päikeseloojang».
Viimases tulevad kirkalt esile värvikontrastid sooja oranži lahkuva päikesevalguse ja juba jahenenud vee vahel.

Hoopis teistsuguse temperamendi ning värvikäsitlusega maal on «Kanarbikujärv», millel näeme kanarbikke kaunistamas sügisest raba. Suured pinnad võtab enda alla lillakaspunakas toon, kuid ka sellelt pildilt ei puudu raba lahutamatu osa, põhjatu ja veidi mõistatuslik veekogu.

Veepeegeldust kujutab Marju Villem väga meisterlikult, tekib tahtmine sügavamalt pilti vaadata ning pildi sisse minna.

Iga teosega jutustab kunstnik enda ja raba lugu. Kõigepealt käis Villem looduses fotoaparaadiga motiivi otsimas ning seejärel kandis selle äärmise tundlikkuse, hea värvimaitse ja peene pintslitööga lõuendile.

Palju innustust on pakkunud ka DVD Nigula rabast, mida ta maalimise ajal vaatas korduvalt, et raba lähedus oleks tuntav.

Siinkirjutaja ühineb meelsasti ühe Marju Villemi eelmist näitust külastanud austaja arvamusega: «Avastasin, et meie keskel elab inimene, kes tunneb isiklikult rabavaimu ennast ja oskab laugastel süüdata virvatuled.» Rabavaimuga aitab vaatajail tutvust teha ka praegune näitus.

Näitus «Raba»

• E-kunstisalongis saab 13. märtsini vaadata Marju Villemi näitust «Raba».
• E-kunstisalongi (Raekoja plats 20) näitused on vaatajaile tasuta.

Märksõnad

Tagasi üles