GALERII Urmas Klaas Tartu vabastamise aastapäeval: kõige hullem siin maailmas on ükskõiksus

Copy

Tartu linn tähistas 14. jaanuaril Tartu vabastamise 104. aastapäeva pärgade asetamisega Tähtvere pargis asuva Tartu vabastamise lahingu mälestussambale.

Mälestustseremoonial pidasid kõne Eesti evangeelse luterliku kiriku õpetaja Kristjan Luhamets ja Eesti apostliku õigeusu kiriku Tartu piiskopkonna preester Stefan Fraiman. Vabadussõjas langenutele ja Tartus Krediidikassa keldris hukatute mälestuseks loeti päevapalve.

Sõna võttis ka Tartu linnapea Urmas Klaas, kes tõi paralleeli meie toonase vabanemise ja olukorraga, mis praegu Ukrainas valitseb.

«Kõige hullem siin maailmas on ükskõiksus. Me ei tohi olla ükskõiksed nende suhtes, kes Ukrainas täna vabadust kaitsevad. Sest kurjus toitub ükskõiksusest,» rääkis Klaas.

Tartu vabastamise aastapäev on oluline ajaloohetk Eesti vabadussõjas Tartu linna ja Eesti vabaduse kättevõitlemise loos. 13.–14. jaanuaril 1919. aastal võitis Eesti rahvavägi eesotsas soomusrongide ja Julius Kuperjanovi partisanidega vabadussõjas Punaarmeed ja vabastas Tartu linna.

Tartu krediitkassa keldris (Kompanii tn 5) hukkasid enamlased 19 inimest. Tartu vabastamisel oli keskne roll Julius Kuperjanovi partisanidel ning soomusrongidel Anton Irve ja Karl Partsi juhtimisel. Tartu linna all vallutas soomusrong nr 1 dessant Jänese raudteesilla, mis avas tee linna. Tartu linn võideti tagasi 14. jaanuaril 1919.

Tartus meenutati seda sündmust pärgade asetamisega Tähtvere pargis asuva Tartu vabastamise lahingu mälestussambale ning mälestusküünalde asetamisega Kompanii 5 keldri mälestustahvlite juurde ja Julius Kuperjanovi hauale Raadil.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles