R, 24.03.2023

Magnus Piirits, Uku Varblane: Ukraina sõja mõju meile ei lõpe koos sõjaga

Magnus Piirits, Uku Varblane: Ukraina sõja mõju meile ei lõpe koos sõjaga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Magnus Piirits, Uku Varblane
Magnus Piirits, Uku Varblane Foto: Arno Mikkor/montaaž

Ukraina sõda avaldab Eestile ja Tartumaale mõju lisaks muutustele majanduses ja julgeoleku olukorras ka saabuvate põgenike kaudu. Eesti peab suutma korraga nii siia jäävaid ukrainlasi lõimida kui ka tegeleda nende tagasipöördumise toetamisega.

​Alates Venemaa täiemahulise sissetungi algusest Ukrainasse on riigist põgenenud peaaegu kaheksa miljonit inimest, kellest Eestisse on jaanuari alguseks jäänud 65 000 ja neist omakorda ligikaudu 42 000 on saanud ajutise kaitse. Tartumaal töötab statistikaameti andmetel selle aasta algusega 2368 sõjapõgenikku ehk üle kolme protsendi kõikidest Tartumaal hõivatutest. Lisaks on 587 inimest registreerunud töötuks (11 protsenti kõigist Tartumaa töötutest). 943 Ukraina õpilast on alustanud õpinguid Tartumaa haridusasutustes, suurem osa neist õpib Tartu linnas eesti keeles või keelekümbluse baasil (kokku 96 protsenti).

On paratamatu, et isegi sõja lõppemise korral jäävad paljud Ukrainast Eestisse saabunud inimesed siia pikemaks ajaks ja mingi osa neist ei pöördugi kodumaale tagasi. Sageli pole see võimalik, sest kodukoht on sõjas hävinud.

Märksõnad
Tagasi üles