Homme algaval jõululaadal veavad koerad kelku

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Jõululaat Tartu Näituste messikeskuses 2021. aastal.
Jõululaat Tartu Näituste messikeskuses 2021. aastal. Foto: Margus Ansu

Reedest pühapäevani Tartu Näituste messikeskuses peetavale jõululaadale on registreerunud pea 150 kauplejat, et müügilettidel pakkuda kodumaist toitu ja jooki, käsitööd, keraamikat, ilu- ja tervisetooteid, jõuludekoratsioone ning palju muud. Esimest korda on Tartus võimalik teha kelgusõitu Siberi haski kelgukoertega.

Jõululaada projektijuhi Annika Pettai-Urbeli sõnul on laadal kaubavalik traditsiooniliselt rikkalik ning pühadeajale kohaselt on silmas peetud, et müüdav kaup sobiks hästi ka kingikotti. Rõhku pannakse väiketegijatele ning kodumaisele toodangule, et laadalistele pakkuda ka nišitooteid, mida laiast kaubandusvõrgust ei leia.

Võrreldes mullusega, kui laada korraldamist mõjutasid veel koroonapandeemiast tingitud piirangud, on tänavu osalejaid tervelt kolmandiku võrra rohkem. Ühtekokku laiub jõululaat ligemale 4500 ruutmeetril ning nagu tavaks on saanud, on kauplejad näitusepaviljonidesse paigutatud temaatiliselt ja kauplejate paremaks eristamiseks on igaühel kasutada müügiboks.

Tänavusel Jõululaadal on esimest korda esindatud ka ühisstendid. «Võrumaa talupidajate liidu eestvedamisel tuleb laadale Vana-Võromaa toidutoodangu kaubamärki Uma Mekk esindavad tootjad ning Eestimaa teisest otsast Hiiumaalt sõidavad jõululaadale Hiidlaste Koostöökogu eestvedamisel kohalikud ettevõtjad,» kirjeldas korraldaja ning märkis, et laada korraldajatel on suur rõõm anda panus piirkondlike tootjate ja toidukultuuri tutvustamisse. Ühisstendide lettidelt leiab näiteks pagari-, kondiitri- ja kulinaariatooteid, käsitööd, mahetooteid, looduskosmeetikat, mittealkohoolseid ja alkohoolseid tooteid ning muudki.

Laadale tasub kohale sõita terve perega, sest traditsiooniliselt tervitab pere pisimaid jõuluvana, saab uudistada miniloomaaeda ning mitmekesist tegevust pakub Eesti põllumajandusmuuseumi töötuba. Messikeskuse välialal saab aga näha Siberi haskisid ning Tartus on esimest korda võimalus nendega ka kelgusõitu teha. Agirregoikoa kenneli koerad on pälvinud ka rahvusvahelist tunnustust, sest alles mõni nädal tagasi tuli Belgias peetud MMil üks kenneli kasvandik meeste tõukerattaveo ühe koera klassis maailmameistriks. «Tegemist on väga põneva spordialaga ning kindlasti tasub tulla uudistama maailma parimate ja kiireimate hulka kuuluvaid kelgukoeri,» kirjeldas korraldaja.

Traditsiooniliselt saab jõululaadale sõita tasuta bussiga, mis väljub laada lahtiolekuaegadel täistundidel Tartu Raekoja platsilt, ning igal pooltunnil saab messikeskusest bussiga tagasi linna.

AS Tartu Näitused on jõululaatasid korraldanud 26 aastat.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles