Kliinikum katsetab endoproteesimise järjekorra korrastamise küsitluslehti

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Tartu ülikooli kliinikumi ortopeediaõed.
Tartu ülikooli kliinikumi ortopeediaõed. Foto: Tartu Ülikooli kliinikum

Puusa- ja põlveliigese asendamine ehk endoproteesimine on Eestis üks sagedasemaid plaanilisi lõikusi, mille järjekorrad on pikad. Aeg-ajalt võivad operatsioonid ka edasi lükkuda, kui ooteajal jäävad tegemata vajalikud analüüsid või lahendamata teised tervisemured.

Just seepärast alustasid Tartu ülikooli kliinikumi ortopeediakliiniku õde-koordinaatorid koostöös tervisekassaga endoproteesimise järjekorra korrastamist ning novembris toimub katseprojektina töölehe läbiproovimine.

«Meie kliinik valiti testimiseks tänu kogenud ortopeediaõdedele, kes tunnevad ekspertidena detailselt endoproteesimisega seonduvaid probleeme. Piloteerimise raames helistavad õed patsientidele ja küsivad üle nende soovi tulla liigesproteesimisele, samuti infot nende tervisliku seisundi kohta. Juhul, kui patsient operatsiooni soovib, saab ta õdedelt juhiseid edasiseks tegutsemiseks,» tutvustas ortopeediakliiniku juht dr Katre Maasalu.

Ortopeediakliiniku õed olid kaasatud samuti töölehe koostamisse, ühtlasi saavad nad protsessi käigus anda selle sobivusele tagasisidet. «Küsimustik tuleb n-ö valideerida, tagades, et kõikidele patsientidele esitatakse ühesugused küsimused. Samuti on oluline veenduda, et patsiendid saavad esitatud küsimustest ühtemoodi aru. Sel moel on tervisekassal võimalik projekti paremini planeerida,» rääkis kliiniku juht. Ta lisas, et küsimustiku sisse töötamine katseprojekti raames on sissejuhatuseks planeeritavale suuremale muutusele – 2023. aastal rakendub uus endoproteesimise raviteekond.

«Endoproteesimise projekti raames oleme välja töötanud raviteekonna standardi, et ära kirjeldada spetsialistide selged rollid ja teenused, mida patsient kindlasti vajab oma raviteekonnal. Hetkel valmistume standardi testimiseks koos raviteekonnapõhise tasustamisega ning esmaseid tulemusi on oodata 2024. aasta lõpus,» selgitas tervisekassa projektijuht Sävelin Siida.

Nii järjekorra korrastamise katseprojekti kui ka 2023. aastast algavat patsientide endoproteesimise raviteekonna projekti rahastab tervisekassa.

Tagasi üles