L, 10.12.2022

Betti Alveri luulepäevad leiavad aset kolmekümnendat korda

Tartu Postimees
Betti Alveri luulepäevad leiavad aset kolmekümnendat korda
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mullu novembris Betti Alveri 115. sünniaastapäeva puhul täitus Jõgeva kesklinn tulipunaste vihmavarjudega.
Mullu novembris Betti Alveri 115. sünniaastapäeva puhul täitus Jõgeva kesklinn tulipunaste vihmavarjudega. Foto: Marge Tasur

Algaval nädalavahetusel saavad Jõgeval teoks 30. Betti Alverile pühendatud luulepäevad «Tähetund», millega tähistatakse poetessi 116. sünniaastapäeva.

Seekordse sündmuse teema on «Oo, et sädemeid kiljuks mu hing…» ning etendatavates luulelavastustes interpreteeritakse Viiu Härmi ja Paul-Eerik Rummo loomingut.

Kahe päeva jooksul vaadatakse 21 lavastust. Noori luulesõpru ja nende juhendajaid on Jõgevale tulemas üle kahesaja. Enamasti on tegemist gümnasistidega, ent kaasa lööb ka 7.–9. klassi õpilasi. Luulepäevade etendused toimuvad kultuurikeskuses, osalejad majutatakse Piiri tänava koolimajja.

Luulepäevade «Tähetund» eestvedaja, Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja lavastaja Lianne Saage-Vahuri sõnul on Viiu Härm ja Paul-Eerik Rummo küll pikalt ühist teed käinud abikaasad, ent nende looming on stiililt üsnagi erinev.

Paul-Eerik Rummo viljeleb filosoofilist ja sõnamängulist mõtteluulet, Viiu Härm on õrn, naiselik ja nostalgiline romantik. «Päris keeruline on nende kahe tekste ühte lavastusse mahutada, aga paljud on seda siiski teha suutnud. Aga on ka neid, kes kasutavad ainult Härmi või ainult Rummo tekste,» ütles Lianne Saage-Vahur.

Tal endal valmib luulepäevadeks kaks lavastust: Liblikapüüdja gümnaasiumitrupi etendust «Lapsed, ärge kaugele minge!» saab näha esimesel etenduspäeval ja 7.–9. klassi trupi lavastust «Kiri emale» teise etenduspäeva lõpus.

Lianne Saage-Vahuri sõnul olid mõlemad autorid ülimalt liigutatud, et nende looming leiab «Tähetunnil» käsitlemist, aga Jõgevale lavastusi vaatama nad siiski ei tule. Juba mõne aasta eest Hiiumaale kolinud poeedipaarile on takistuseks tervisemured ja keeruline logistika. Ent nad olid väga rõõmsad, kui kuulsid, et saavad luulepäevi veebist jälgida. Nad lubasid luulepäevalistele saata ka videotervituse.

Luulelavastusi hindavasse akadeemiasse kuuluvad kirjanik ja luuletaja Leelo Tungal, režissöör ja lavastaja Gerda Kordemets, Ugala teatri juht Garmen Tabor, teatrikriitikud Jaak Allik ja Margus Mikomägi, näitlejad ja lavastajad Andrus Vaarik ja Toomas Lõhmuste, laulja ja näitleja Reigo Tamm, kirjanik Valdur Mikita, Eesti Rahva Muuseumi arendusdirektor Viljar Pohhomov, tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier ning kirjanik ja stsenarist Martin Algus.

Kui ajas tagasi vaadata, siis viimane tavapärane «Tähetund» oli Jõgeval ülemöödunud aastal. Mullune lükati koroonaviiruse leviku tõttu edasi ja lõpuks ühendati noorematele luulesõpradele mõeldud luulepäevadega «Tuulelapsed». Tänavu veebruaris toimunud hübriidsündmus kandis pealkirja «Tuuletund» ning selle esimesel päeval astusid üles põhikooliastme ehk «Tuulelaste» trupid ja teisel päeval gümnaasiumiastme ehk «Tähetunni» trupid. Seekord on siis jälle tavapärane «Tähetund».

Et jõutud on 30. toimumiskorrani, pakutakse pärast avamist kringlit. Fuajees saab suurelt ekraanilt vaadata pildimeenutusi viimase tosina aasta «Tähetundidest».

Lisaks Viiu Härmile ja Paul-Eerik Rummole saavad «Tähetundi» veebist jälgida ka kõik teised huvilised. Selleks tuleb minna MTÜ Tähetund veebilehele.

Luulepäevi «Tähetund» korraldab MTÜ Tähetund koostöös Jõgeva kooliteatriga Liblikapüüdja ja Jõgeva põhikooliga.

Märksõnad
Tagasi üles