R, 9.12.2022

Paarikümnele hektarile rajatav linnak vajab arhitektuurivõistlust

Eili Arula
, ajakirjanik
Paarikümnele hektarile rajatav linnak vajab arhitektuurivõistlust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Uusarendus hakkab laiuma Laseri ja Kristalli tänava lähistel uute kortermajade juures asuval tühermaal.
Uusarendus hakkab laiuma Laseri ja Kristalli tänava lähistel uute kortermajade juures asuval tühermaal. Foto: Sille Annuk

Viimastel aastatel hoogsalt Räni linnaosa kasvatanud arendajad plaanivad linnaosa laiendada veel 22 hektari jagu. Plaanis on Raudtee, Laseri ja Ringtee tänava vahelisele alale rajada 43 krunti, kuhu saab ehitada kortermaju, eramuid, ärihooneid ja ka spordihoone ning koolimaja või lasteaia.

Esimest korda Tartu linnaplaneerimise ajaloos tuleb arendajal sedavõrd suure maa-ala kohta korraldada arhitektuurivõistlus.

Piisavalt mänguruumi

Arendaja, OÜ Karbiidi ühe omaniku Ronald Blumenau sõnul on sedavõrd suure ala arhitektuurivõistlust ilmselt üsna keeruline korraldada. «See, et arhitektuurikonkursse korraldatakse ühe hoone või mõnest hoonest koosneva kompleksi rajamiseks, on tavapärane, aga meie arendus on 22 hektari suurune ala, kuhu on plaan rajada ligi 30 erisugust hoonet, see ei saa olema lihtne ülesanne,» selgitas Blumenau.

Paberile võib ju igasuguseid asju joonistada, aga keegi peab ju selle valmis ka ehitama, sõnas arendaja Ronald Blumenau.

Ta lausus, et konkursi teeb keerukaks ka asjaolu, et planeeringualal on väga erinevad hooned ning nende vahele jäävad park ja haljasalad. «Paberile võib igasuguseid asju joonistada, aga keegi peab ju selle valmis ka ehitama,» ütles Blumenau. Ta on siiski lootusrikas, et kuna ehitusbuum hakkab tasapisi vaibuma, on ehk ka piisavalt paljudel headel arhitektidel võimalik konkursil kaasa lüüa.

Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus selgitas, et suurte elurajoonide planeerimisel ei ole arhitektuurivõistlus midagi uut. Ta tõi näiteks, et see korraldati ka Veerikul Kummeli arenduse, Tähepargi ja ka Riia mäel endise taksopargi arenduse puhul. Tõsi, need on Ränilinna arendusega võrreldes palju väiksemad alad.

Arjus lisas, et suurte arenduste puhul on arhitektuurivõistlus vajalik juba seetõttu, et arendaja põhifookus ei jääks ainult elamu- või ärihoonete arendusele, vaid kogu piirkonda arendataks kui tervikut. «Konkursi reeglites on piisavalt mänguruumi, et saaks mõelda ja rakendada erinevaid lahendusi,» sõnas ta.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, võiks arhitektuurikonkurss aset leida järgmisel aastal. Arendaja ei istu aga seni käed rüpes. Juba sel talvel laseb OÜ Karbiid piirkonnas välja ehitada teed ja tänavad. Load on olemas.

Palju uusi kodusid

Ehitamise alustamisega läheb aga aega. Blumenau arvas, et kui protsess sujub, saab ehitus kõige varem alata 2025. aastal.

Tulevases 22 hektari suuruses linnakus on kokku 43 krunti: kaheksa kortermaja, neli eramu, ridaelamu, 16 ärihoone, haridus- või lasteasutuse, tankla, nelja haljasala ning kaheksa transpordimaa krunti. Hoonete valmides peaks Variku viadukti lähistele Ränilinna kerkima elukoht kuni poole tuhandele inimesele. Arenduse rajamise senine protsess on praeguseks aega võtnud viis aastat.

Uusarendus linna servas

  • 22 hektarit
  • 43 krunti
  • 8 korterelamu krunti
  • 4 üksikelamu krunti
  • 1 ridaelamu- või korterelamu krunt
  • 16 ärihoonete või segahoonestuse krunti
  • 1 haridus- ja lasteasutuse krunt
  • 1 tankla ja teenindushoone krunt
  • 4 haljasala ja linnaväljaku krunti
  • 8 transpordimaa krunti
Allikas: Linnavalitsus
Märksõnad
Tagasi üles