Skip to footer
Päevatoimetaja:
Jüri Saar
+372 739 0358
Saada vihje

PÖFFI FILM Katse muuta inimloomust

Tegevus Friedrichshofi kommuunis tundub kohati vägagi veider.

Juhtus nii, et said kutse peole, mille reklaam lubab su meele plahvatama panna, pakkuda täiesti teisest maailmast elamust. Uudishimust juhituna otsustad minna, jääd aga mingil endast oleneval põhjusel veidi hiljaks, uksed olid avatud kaheksast, sina astud peosaali sisse pool kümme. Ja ei saa mitte midagi aru, mis toimub.

Friedrichshofi kommuunis läks pidu käima aastal 1972, kui kunstnik Otto Mühl selle asutas ja ennast Kuningaks nimetas. Filmi «Servus, paps, näeme põrgus!» vaatajad on need veidi hiljaks jäänud peokülalised, kes millestki aru ei saa. Avastseeni vaadates on kogu aeg õhus ootus, et no nüüd kohe tulevad sanitarid.

Kild killu haaval saab aga selgeks, et sanitare ei tule ja inimesed on sellel poolsaare moodi saarel vabatahtlikult. Täiskasvanud vähemalt.

Kaks põhilist reeglit

Reegleid, mida tuli kommuunis järgida, oli mitmeid, mõnda tutvustatakse ka filmis, kuid tähtsaimad oli kaks: seksida võib, aga armastus on keelatud ning lapsed peavad kasvama oma vanematest lahus. Mida rohkem nende reeglite peale mõelda, seda rohkem segadusse võib sattuda.

Väga huvitaks, kuidas Otto Mühl need reeglid oma järgijatele ära põhjendas. Ehk nii, et kõik maailma hädad tulenevad sellest, et inimesed armastavad üksteist ja iseennast liiga palju ning et lapsed elavad oma vanematega koos, siin kommuunis me teeme aga hoopis teistmoodi.

Inimloomuses on armastada oma järglasi ja hoolitseda nende eest. Kust tuleb ülbus arvata, et inimloomust on võimalik sõrmenipsuga muuta? Ja kus tuleb rumalus eeldada, et keegi on võimeline inimloomust sõrmenipsuga muutma?

Vahele jäänud samm

Esimesed inimesed, kellega laps loob kiindumussuhte ja keda laps armastama hakkab, on tema vanemad. Otto Mühli kommuunis kasvanud lastel jäi see samm aga vahele. Neil olid riided seljas ja kõhud täis. Kuid nad ei õppinud seal armastama.

Mis utoopia see selline on, kus inimesed ei oska armastada? Kus armastamine on keelatud? Kes küll tahaks sellisele peole minna? Lapsed igatahes tahtsid muud.

Režissöör Christopher Rothi «Servus, paps, näeme põrgus!» (Saksamaa, 2022) linastub PÖFFi programmis täna, 22. novembril kell 20.15 Athena keskuses.

Kommentaarid
Tagasi üles