L, 10.12.2022

Poska gümnaasiumis õpib maailmameister

Kristofer Seema
, Tartu Postimehe spordireporter
Poska gümnaasiumis õpib maailmameister
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Triinu Jalg võitis Türgis korraldatud juunioride MMil lisaks välkkabe kullale ka põhiturniiri hõbeda ning kiirkabe pronksmedali.
Triinu Jalg võitis Türgis korraldatud juunioride MMil lisaks välkkabe kullale ka põhiturniiri hõbeda ning kiirkabe pronksmedali. Foto: Jõgeva kabeklubi

Türgis 6. novembril lõppenud rahvusvahelise kabe maailmameistrivõistlustel saavutas Palamuselt pärit ja Tartus Poska gümnaasiumis õppiv Triinu Jalg U19 vanuseklassis esikoha välkkabe ajakontrolliga turniiril.

17-aastane neiu on sel aastal kabe tiitlivõistlustelt võitnud viis medalit. Augusti alguses toimusid Euroopa noorte meistrivõistlused rahvusvahelises ehk sajaruudulises kabes, kus oli osalejaid 13 riigist. Jalg tuli kahekordseks Euroopa meistriks, võites kuldmedali välk- ja kiirkabes. Klassikalises kabes jagas ta 2.–4. kohta, kuid väikseim võitude arv jättis ta kokkuvõttes esimesena medalita.

Õe jälgedes

Lisaks võitis noor kabeäss MMilt kiirkabes pronksmedali ning täispika ajakontrolliga turniiril hõbeda.

Triinust neli aastat vanem õde Merilii on samuti edukas kabetaja. Trenni läks Triinu Jalg just õe jälgedes. «Mu õde läks trenni ja tõi siis võistlustelt karika koju. Olin selle peale päris kade ning siis vanemad ütlesid, et las läheb Triinu siis ka. Olen pikalt tegelenud kergejõustiku ja tantsimisega, nüüd proovisin ka laskesuusatamist,» rääkis kabe valitsev juunioride maailmameister.

Neiu treener Arno Uutma kirjeldas, et kuigi selle hooaja lõpp on olnud väga edukas, ei alanud aasta just plaanipäraste tulemustega.

«Aasta algus oli raske. Ta ei mänginud täiskasvanute EMil, sest oli hooaja alguses Eesti meistrivõistlustel alles neljas. Siis sai ta aru, et pole päris nii, et kõik tuleb ise kätte, ja nägi kõvasti vaeva,» sõnas treener ja Jõgeva kabeklubi suurmeister Uutma.

Triinu Jalg ise andis hooajale suhteliselt sarnase hinnangu. «Võtaksin kokku umbes samamoodi nagu mu treener. Alguses oli rahulik, suvel oli rohkem aega harjutada. Pärast seda tuligi juunioride EMil mingil määral üllatustulemus,» kirjeldas Jalg.

Hoolealuse edu MMil Uutmat ei üllatanud. «Augusti alguses oli Türgis juunioride EM. Ega seal alguses Triinu väga ei leidnud õiget hoogu. Turniiri teise osa mängis hästi, aga tegelikult ootasin ma juba sealgi põhiturniiri võitu. Tulemus MMil polnud enam minu jaoks üllatus,» rääkis kabe­treener.

Varem käis noor kabetaja Uutma juures trennis Tallinna lähedal, kuid see muutus kooli kõrvalt liiga ajakulukaks. Seetõttu otsustasid nad treeneriga ära kasutada moodsat tehnoloogiat ning nüüd harjutatakse kombinatsioone Skype’i vahendusel. Ka koolitööd raskendasid ettevalmistust juunioride MMiks.

«Enne MMi oli mul koolis arvestuste nädal. Ehk mul jäi ettevalmistus põhimõtteliselt täiesti ära. Tegelikult oli tulemus seda arvestades päris korralik,» ütles 11. klassis õppiv kabetaja.

Päev korraga

Seda, milline tulevik teda ees ootab, noor kabetalent veel ennustada ei oska. «Raske on tuleviku kohta midagi täpset öelda. Kabega võtan ma päev korraga. Kõigepealt tahaks kooli ära lõpetada ja siis saada ka ülikoolis kõrghariduse. Ehk veel ei tea, mis tulevik toob,» sõnas ta.

Uutma arvates on vastsel maailmameistril kindlasti oskused, et lüüa läbi ka täiskasvanute seas. «Kindlasti on see taseme mõttes hüpe ülespoole, aga mitte nii suur. Eelmisel aastal oli täiskasvanute MM Tallinnas. Ütleme, et tema jaoks pole see üle kuristiku hüppamine. Ta juba teab tippe ja on nendega päris korralikult mänginud,» rääkis ta.

Iidne mäng

  • Kabetaolist mängu on muistses Egiptuses mängitud juba üle 3000 aasta tagasi. Sealt levis kabe kaupmeeste vahendusel läbi Rooma impeeriumi ja mauride kaudu läbi Hispaania Euroopasse. Esimene kaberaamat ilmuski Hispaanias 460 aastat tagasi.
  • Kabe levikuga ühest riigist teise on muutunud ka mängureeglid. Paljudes riikides mängitakse 64-ruudulisel laual. Üle 200 aasta tagasi hakati aga Prantsusmaal mängima 100-ruudulisel laual.
  • Eestisse tuli kabe Saksamaa ja Venemaa kaudu.
Allikas: Nõmme kabeklubi
Märksõnad
Tagasi üles