R, 9.12.2022

FOTOD JA VIDEO ⟩ Tartlased püüavad jõest kala asemel jalgrattaid, relvi ja laskemoona

Jens Raavik
, ajakirjanik
Tartlased püüavad jõest kala asemel jalgrattaid, relvi ja laskemoona
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tasku keskuse tagant õngitses reedel Edgart Jazõkov koos abilistega magneti ja ankruga välja elektritõuksi, mis sai kohe ka ettevõttele Bolt tagastatud.
Tasku keskuse tagant õngitses reedel Edgart Jazõkov koos abilistega magneti ja ankruga välja elektritõuksi, mis sai kohe ka ettevõttele Bolt tagastatud. Foto: Kristjan Teedema

Tartust pärit mehed Edgart Jazõkov, Kristjan Jazõkov ja Mairo Ivanov on võtnud ette igati tänuväärse jõepuhastuse: nad tõmbavad magnetitega veest välja jahmatavates kogustes vanarauda. Magnet­õngitsemisest filmitud videod postitavad nad sotsiaalmeedia kanalitesse ning on poole aastaga võrdlemisi omapärast hobi koolinoorte seas üha enam populariseerinud.

Kui enamasti veedavad mehed magnetitega õngitsedes umbes seitse tundi, siis reedene demopüük Sadamateatri taga tõi kahe tunniga Emajõest välja laskemoona, Boldi elektritõukeratta ja palju muud nodi, mis ei peaks jõepõhja kuuluma.

Emajõgi peidab tulirelvi

Magnetõngitsemise eestvedaja ja juutuuber Edgart Jazõkov avastas keskkonnale kasuliku hobi enda jaoks käesoleva aasta suvel. «Alguses kasutasin väiksemat ja ühepoolset magnetit, aga kuna ma ei teadnud, mida sellest üldse oodata, oli esialgu ka nõrga magnetiga tulemus üpris rahuldav,» rääkis Jazõkov. Järgmisena tellis ta endale juba tugevama ja 360-kraadise magneti, ent see oli väga raske ning seetõttu jõepuhastuseks tülikas kasutada.

Nüüd on meestel juba veelgi võimsamad magnetid, millega tõmmatakse jõest tonnide kaupa jalgrattaid, laevade detaile ja tööriistu, aga ka relvi koos laskemoonaga. «Kuid kõige parem leid meie Youtube’i kanali jaoks on siiani hoopis Mairo, sest ta võttis täiesti juhuslikult meiega ühendust ja palus, et me aitaks tal ühe vette kinni jäänud magneti kätte saada,» naljatles Jazõkov. «Tulime kohe kohale ja leidsimegi selle üles!»

Varem olime Sadamateatri juures käinud kolm korda ja tõmmanud sealt välja poolteist tonni, see on uskumatult saastunud koht, märkis Edgart Jazõkov.

Magnetõngitsejat Mairo Ivanovi peab Jazõkov väärt leiuks, sest Ivanovil on magnetid ja Sadamateatri-tagune jõeäär juba nii tuttavad, et jagab nõuandeid teistelegi, kellel kogemust vähem. «Siin on vee all paar sellist kohta, kuhu võib magnet kinni jääda. Lisaks on kai osaliselt metallist, seega tuleb magnetit veest välja tõmmates vaadata, et see vastu seina ei põrkuks, muidu võib see sinna kinnituda,» õpetas Ivanov.

Kohe õnnestus ajakirjanikul selle jutu paikapidavust ka kontrollida, visates magneti jõepõhja sedasi kinni, et selle väljasaamiseks tuli kärukonksuga auto appi võtta. Magnetit välja sikutades ilmus veepinnale metallkirst, mis paraku jõepõhja tagasi vajus, kuid koos sellega tulid nähtavale ka vanad klaaspudelid. «Üks inimene teadis rääkida, et siinsamas peaks olema üks paat põhja läinud. Võib-olla olid need selle kapteni joogid,» oletas Jazõkov.

Jõemutta uputatudelektritõuks

Magnet käes, asusime otsima Emajõe suuremaid aardeid. Tasku keskuse taga paistis silma rohelist värvi lenks, mis osutus jõemutta uputatud Boldi elektritõuksiks. Magneti, ankru ja õngitsemisega varemgi tutvust teinud koolipoiste abil saime tõuksi kätte ning otsustasime selle ettevõtte Kvartali keskuses asuvasse kontorisse viia. Olgu mainitud, et kaks koolijütsi leidsid meie näidispüügi üles NoJoke’i Youtube’i kanalil toimunud otseülekande kaudu, planeeritud püükidel käib noori kohal aga mitukümmend.

Boldi töötajad olid üpris üllatunud, kui mudast elektritõuksi nägid. Kontoriukse avanud mehe lõi see lausa nii pahviks, et ta pidi abiväge kutsuma. «Berit! Ma olen olukorras, millega ma ei taha ise tegeleda,» hüüdis ta. Esimene üllatus möödas, tänasid Boldi töötajad magnetõngitsejaid tagastatud tõuksi eest. «Näoilmest oli näha, et sellise asjaga pole nad varem kokku puutunud,» arvas Jazõkov.

Kahe tunni ja kahe magnetiga saime Sadamateatri tagant saagiks 220 kilo vanarauda. «Varem olime Sadamateatri juures käinud kolm korda ja tõmmanud sealt välja poolteist tonni, see on uskumatult saastunud koht,» märkis juutuuber. Ta lisas, et eriti ohtlikuks teeb selle sodi tõsiasi, et soojemate ilmadega käivad inimesed seal ujumas ja hüppavad pea ees vette, mudast võib aga välja turritada näiteks mõne jalgratta lenks. Vanaraua vastu saadud raha eest soetavad mehed üha uusi magneteid ja jagavad neid oma fännidele laiali.

Kui metsas tuleb pitsaisu

Varem on Edgart Jazõkov koos vennaga laadinud üles naljavideoid ja korraldanud n-ö väljakutseid. «Näiteks ühes episoodis sõime autos hapendatud räime ehk surströmming’ut, kuid oleme ka metsas ellujäämise nippe andnud ja käepärastest vahenditest sauna ehitanud,» meenutas ta.

Tema Youtube’i kanalilt NoJoke leiab muudki põnevat: ühe öö veetis mees mahajäetud sovetiaegses hoones. Samas õpetab ta oma vaatajaskonnale, kuidas tulla toime elektrita või ehitada endale metsas pitsaahi.

Sotsiaalmeedia ei olnud mehele võõras ka enne oma kanali loomist, sest üheskoos ameeriklasest tuttavaga on ta loonud lehekülgi, kus humoorikaid pilte ja videoid jälgivad miljonid silmapaarid üle maailma. «Muu aja veedan võimalikult palju oma ligi pooleteiseaastase tütrega, aga hiljuti hakkasin poole kohaga turvafirmas patrullis käima,» teatas sisekaitseakadeemias õppinud ja kaheksa aastat piirivalves leiba teeninud Jazõkov.

«Mitmed inimesed on kurtnud, et videod on liialt lühikesed, aga tänapäeval on inimeste keskendumisvõime nii lühike, et enamasti üle viie minuti kestvat videot vaadata ei viitsita,» selgitas ta. «Kuid oleme arutanud ka seda võimalust, et asjast rohkem huvitunud jälgijatele võiks hakata eraldi tellitavat ja põhjalikumat sisu jagama.»

Ehkki enamik saagist on vanaraud, mis viiakse pärast igat püüki kokkuostu, tuleb Emajõest välja ka laskemoona, mille annavad mehed alati politseile üle.
Ehkki enamik saagist on vanaraud, mis viiakse pärast igat püüki kokkuostu, tuleb Emajõest välja ka laskemoona, mille annavad mehed alati politseile üle. Foto: Kristjan Teedema
Märksõnad
Tagasi üles