R, 9.12.2022

Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis geeniteadlane Andres Metspalu

Aime Jõgi
, ajakirjanik
Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis geeniteadlane Andres Metspalu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elutööpreemia saaja, Tartu ülikooli genoomika ja biopankade professor Andres Metspanu (keskel) koos haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase ning konkursikomisjoni esinaise akadeemik Ene Ergmaga
Elutööpreemia saaja, Tartu ülikooli genoomika ja biopankade professor Andres Metspanu (keskel) koos haridus- ja teadusministri Tõnis Lukase ning konkursikomisjoni esinaise akadeemik Ene Ergmaga Foto: Maanus Kullamaa

11. novembri Tartu V Spa konverentsikeskuses aset leidnud auhinnagalal tunnustati Eesti teaduse populariseerimise auhindadega silmapaistvaid teaduse eestkõnelejaid, et innustada tarku inimesi veelgi rohkem teadusest rääkima ja kirjutama.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis Tartu ülikooli genoomika ja biopankade professor ning Eesti geenivaramu looja Andres Metspalu.

Tema nimega on vahetult seotud Eesti elanikkonnapõhise geenivaramu ideestiku sünd ning selle realiseerimine. Samuti on Metspalu teene geenitehnoloogia eriala ja õppesuuna rajamine Eestis. Tema pikaajaline panus geenitehnoloogia arengusse Eestis ja teaduse populariseerimisse on mõjutanud kogu ühiskonna arusaamist teadusest ja teaduse olulisusest.

Eeskätt tuleb Andres Metspalu teaduse populariseerimise tegevust seostada teadustulemuste olulisuse selgitamisel poliitikutele, aga ka laiemale avalikkusele geenide ja DNA tutvustamisel.

Teaduse ja tehnoloogia populariseerijad

Psühholoog Grete Arro.
Psühholoog Grete Arro. Foto: Mihkel Maripuu

Parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija peapreemia pälvis keskkonna- ja hariduspsühholoog Grete Arro, keda tunnustati selgete meediasõnumite eest, mis on arusaadavad, kuid mitte liialt lihtsustatud. Neis on nähtav teaduspõhine lähenemine probleemidele ning nende lahendustele.

Teise preemiaga tunnustati Tõravere observatooriumi arendusjuhti ja pikaaegset füüsikaõpetajat Tanel Liirat, kes on suutnud panna noori nägema reaalainete võlu ja aidanud kaasa observatooriumi arengule.

Teadust ja tehnoloogiat populariseerivate tegevuste, ja tegevuste sarjade seas pälvis peapreemia tegevuste sari «'Jõgeva kollane' 80» – projektijuhid Kai Aet Salvan ja Evelyn Vanamb. Lisaks Eestis aretatud kartulisordi juubeli tähistamisele oli sarja eesmärk pöörata tähelepanu köögiviljade ise kasvatamisele ja kodumaisele toidule, mis on oluline rohepöörde ja toidujulgeoleku jaoks.

Teise preemia sai Tallinna tehnikaülikooli küberkriminalistika ja -julgeoleku keskuses Birgy Lorenzi juhitud Küberolümpia projekt, mis on juba üle viie aasta aidanud jõudsalt kaasa noorte küberteadlikkuse kasvule, huvile IT ja sellekohase teaduse vastu.

Salme viikingid

Kaader dokumentaalsarjast «Salme viikingid».
Kaader dokumentaalsarjast «Salme viikingid». Foto: kuvapilt

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest audiovisuaalse ja elektroonilise meedia abil pälvis peapreemia viikingiaegsetest laevmatustest kõnelev dokumentaalsari «Salme viikingid», mille režissöör on Liis Lindmaa.

Seriaalis põimub arheoloogiline uurimislugu meelelahutusliku ja tempoka, kuid teaduslikel faktidel ja argumenteeritud oletustel põhineva lavastusega, viies vaataja pea 1300 aastat ajas tagasi.

II preemia said Eesti noorte teaduste akadeemia ja Katrin Tiidenbergi koostatud vaktsineerimise teaduslikku tausta selgitavad lühivideod, mille eesmärk oli toetada inimeste otsuseid, turvatunnet ja arusaamu vaktsineerimise kohta.

Eesti arheoloogia aastakiri.
Eesti arheoloogia aastakiri. Foto: Kristjan Teedema

Teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest trükisõna abil pälvis peapreemia Eesti arheoloogia aastakiri Tutulus, peatoimetaja Heiki Valk.

Ajakiri vahendab kõige värskemaid mineviku tõlgendusi ja näitab, kuidas on võimalik tänapäevaste meetoditega saada uut ja huvitavat teavet kunagi elanud inimeste eluviiside, toidu, välimuse, haiguste, oskuste, elukeskkonna ja palju muu kohta.

II preemiaga tunnustati Sulev Kuuse koordineeritud teaduskollektiivi välja antud populaarteaduslike artiklite sarja ajakirjas Eesti Loodus, mis tutvustab lihtsas ja arusaadavas keeles mitteteadlastele keerulisena tunduvaid teadus- ja tehnoloogiasaavutusi ning võimalusi.

Parim uus algatus

Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel hinnati peapreemia vääriliseks «Rakett 69» õpihuvilaagrid, eestvedajad Andres Juur ja Helen Järvpõld.

II preemia pälvis möödunud aastal avatud hariduskeskus Rakett69 Teadusstuudiod, tegevjuht Kristi Märtin ning mentorid Aigar Vaigu ja Taavi Kotka. Tallinnas asuva keskuse töö eesmärk on teadus- ja tehnoloogiahariduse edendamine ning nende valdkondade tutvustamine lastele ja täiskasvanutele mängulisel ja kaasahaaraval moel.

Žürii esimees akadeemik Ene Ergma soovis kõikidele laureaatidele palju õnne ja edu. «Loodan, et nad jätkavad sama edukalt teaduse populariseerimist,» lausus Ergma.

Teadusajakirjanduse auhinnad

Krista Fisher
Krista Fisher Foto: TPM

Auhinnad andis üle ka Eesti teadusajakirjanike selts.

Teadusajakirjanduse sõbra auhinna «Ökul» sai Tartu ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer ja tubli tegija auhinna «Ökuli muna» Tallinna ülikooli teaduskommunikatsiooni lektor Arko Olesk.

Eesti teaduse populariseerimise auhinnad anti üle Tartu V Spa konverentsikeskuses toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil «Teaduskommunikatsioon liigutab …».

Konkursi auhinnafond on 26 000 eurot. Auhinda rahastab haridus- ja teadusministeerium ning seda annab välja Eesti teadusagentuur koos Eesti teaduste akadeemiaga.

Kõik auhinnasaajad õnnega koos ja püünel.
Kõik auhinnasaajad õnnega koos ja püünel. Foto: Maanus Kullamaa
Märksõnad
Tagasi üles