L, 10.12.2022

Burgerirestoran sulges üleöö uksed ja jättis töötajad rahata

Jens Raavik
, ajakirjanik
Burgerirestoran sulges üleöö uksed ja jättis töötajad rahata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Möödunud pühapäeval eemaldati akendelt viimasedki jäljed Ossu Burgerist, mille juht oktoobri keskel töötajatele pankrotist teatas.
Möödunud pühapäeval eemaldati akendelt viimasedki jäljed Ossu Burgerist, mille juht oktoobri keskel töötajatele pankrotist teatas. Foto: Lugeja foto

Emajõelinnas võrdlemisi populaarseks saanud käsitööburgereid pakkunud restorani Ossu Burger töötajad said hiljuti halva üllatuse osaliseks, kui ettevõtte omanik teatas, et on otsustanud tegevuse lõpetada. Lisaks tööta jäämisele jäi vähemalt kahel kokal ka palk saamata, mistõttu on nüüdseks jõudnud asi kohtusse.

Tartus Võru tänaval tegutsenud Ossu Burgeris, ärinimega OÜ Montez, keerati pliidid kinni ja uksed lõplikult lukku oktoobri keskel, kui selle omanik Mihkel Ojaste andis töötajatele teada ettevõtte pankrotistumisest. Ent ligi kuu aega hiljem on töötajad ikka veel rahata ega tea, millal ja kas üldse nad oma väljateenitud palka näevad.

Raisatud nädalad

Töötajate sõnutsi olevat Ojaste restoranist kogu tehnika viinud ära sedavõrd lühikese ajaga, et ei jõudnud oma alluvatega isegi hüvasti jätta ja töölepinguid lõpetada.

«Pärast pankroti väljakuulutamist soovisin ma end töötukassas arvele võtta, aga seal teatati mulle, et seda ei ole võimalik teha, sest minu tööleping Ossu Burgeriga veel kehtib,» kurtis restoranis kokana leiba teeninud Kristo Laimaa. Nii pidi ta kolm nädalat käed taskus ootama, et leping viimaks lõpetataks.

«Aga terve selle aja ei saanud ma töötutoetust ja nii kiiresti ei leidnud ma ka uut töökohta, mistõttu on mul arved maksmata ja võib-olla tuleb varsti kodust välja kolida,» muretseb nüüd Laimaa. Kokku olevat tal koos koondamis- ja puhkusetasudega saamata üle kolme tuhande euro.

Raha on saamata ka kokk Rasmus Rangil, kellele kaks päeva enne palgapäeva ütles Ojaste, et enam pole mõtet tööle tulla. «Siiani on minulgi õhus umbes tuhande euro jagu palka ja hüvitisi,» rääkis Rang. Ka tema tööleping sai läbi alles mitu nädalat pärast seda, kui tööandja oli pankrotist teada andnud. «Oktoober oli suhteliselt raske, sest ma olin selle rahaga arvestanud. Aga alates novembrist olen töötuna arvel ning otsin uut töökohta.»

Ebaloogilised hinnad

Kristo Laimaa on sama tööd teinud ka teistes asutustes, mistõttu tundus kogenud kokale juba mõnda aega enne pankrotti, et selliste hindade juures, millega ostetakse sisse tooraine, ei ole sedavõrd odavalt toidu müümine kuidagi jätkusuutlik. «Kui võrdlesin Ossu ja teiste sarnaste kohtade hindu ja portsjoneid, siis jäi mulle mulje, et me ei teeni kasumit, vaid tuleme kuidagi ots otsaga kokku,» nentis ka Rang.

Ossu Burgeri ja Montezi juhilt Mihkel Ojastelt ei õnnestunud Tartu Postimehel kommentaari saada, hoolimata mitmest telefonikõnest ja talle saadetud e-kirjast.

Tartu kohtute pressiesindaja Annett Kreitsmani kinnitusel on 28. oktoobril 2022 kohtusse laekunud Mihkel Ojaste algatusel avaldus, et kuulutada välja Montezi pankrot, ent kolmapäeva pärastlõunal oli selle menetlusse võtmine veel otsustamisel. «Sama osaühinguga seonduvalt on leitav veel üks tsiviilasi, see on avaldatud Riigi Teatajas,» märkis Kreitsman.

Kui võrdlesin Ossu ja teiste sarnaste kohtade hindu ja portsjone, siis jäi mulle mulje, et me ei teeni kasumit, vaid tuleme kuidagi ots otsaga kokku, ütles kokk Rasmus Rang.

Pankrotile eelnenud tsiviilasja kohaselt sõlmisid mullu sügisel Montez ja OÜ Member’s Club suulise müügilepingu, mille alusel kohustus Montez Member’s Clubile koos transpordiga üle andma kaks veinikülmikut 9408 euro eest, kuid Ojaste müügilepingut ei täitnud ning ostja taganes müügilepingust.

Arestitud kontod

Tartu Postimehele teadaolevalt on ettevõtte omanik Mihkel Ojaste juba mõnda aega elanud Indias ning käis viimati Eestis vaid korraks, et pankrotti läinud burgerikohast köögitehnika ja muu väärtuslik minema viia.

Ühe endise töötaja sõnul, kes enda turvalisuse huvides oma nimega esineda ei söandanud, soovib Ojaste jätta mulje, justkui tal endal ei oleks üldse raha. «Eestisse lendamiseks lasi ta piletid osta oma vennal ja tagasilennu eest tasus tema rikas Indiast pärit sõbratar,» teadis anonüümseks jääda sooviv ekstöötaja rääkida.

Möödunud aasta detsembris arestiti hagi tagamise abinõudena Montezile kuuluvatel pangakontodel olevad 13 683,69 eurot kõigis Eesti ja välismaa pankades. Pooled leppisid kokku, et Ojaste ettevõte võlgneb ja kohustub tasuma hagejale põhisummana kokku 12 787,80 eurot.

Krediidiinfo andmeil on Montez ka riigile 37 677 eurot võlgu, lisaks on Mihkel Ojaste nimega seotud kaks maksehäiret. Enne pankrotistumist töötas käesoleva aasta septembris Ossu Burgeris üheksa inimest.

Seda, kas Ojaste võiks redutada Indias ja seetõttu olla siinsele kohtusüsteemile kättesaamatu, pole võimalik enne menetlust öelda. «Ülejäänud väidetele ei ole mul võimalik vastuseid anda, sest muid asju mulle teadaolevalt mainitud isiku või ettevõtetega seoses kohtus praeguse seisuga menetluses ei ole,» lisas Kreitsman. Mistap teab vaid aeg, millal Ossu Burgeri endised töötajad saavad taas hakata tasuma oma argiarveid.

Võru 50 majas tegutses esimesel korrusel Ossu Burger, ent nüüd on köögitehnika ära viidud ja ruumid tühjad.
Võru 50 majas tegutses esimesel korrusel Ossu Burger, ent nüüd on köögitehnika ära viidud ja ruumid tühjad. Foto: Kristjan Teedema
Märksõnad
Tagasi üles