R, 9.12.2022

Tartu ülikooli asutamise päev algab ingliskeelsete loengutega

Tartu Postimees
Tartu ülikooli asutamise päev algab ingliskeelsete loengutega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu ülikooli peahoone.
Tartu ülikooli peahoone. Foto: Margus Ansu / Postimees Grupp / Scanpix

Esmaspäeval, 7. novembril tähistatakse 390 aasta möödumist Tartu ülikooli asutamisest. Sel puhul saab kuulata kahte loengut, asetatakse lilled mälestusmärkide juurde ja toimub kontsert.

Tartu ülikool on asutatud 1632. aastal, mil Rootsi kuningas Gustav II Adolf allkirjastas Academia Dorpatensise (Academia Gustaviana) asutamise üriku. Academia Gustaviana avaaktus toimus 15. (uue kalendri järgi 25.) oktoobril 1632. Sellele pühendatud päev algab 7. novembril kell 14.15 kahe ingliskeelse loenguga.

Uppsala ülikooli Johan Skytte kõnekunsti ja riigiteaduse professor Li Bennich-Björkman peab loengu teemal «Gustav Adolf, Johan Skytte ja Tartu ülikooli pöördeline tähtsus 20. sajandil» ning Tartu ülikooli sotsiaalteaduste valdkonna dekaan professor Raul Eamets kõneleb Eesti ja Rootsi esimese tulevikukoostöö raporti põhijäreldustest. Loengutele järgneb arutelu, mida juhib Rootsi suursaadik Ingrid Tersman.

Kell 16.45 asetatakse lilled Tartu ülikooli esimese kantsleri Johan Skytte ja kuningas Gustav II Adolfi mälestusmärgi juurde ning kell 18 esinevad ülikooli muuseumi valges saalis Anto Õnnis (laul), Tõnu Jõesaar (viola da gamba) ja Robert Staak (lauto) tasuta kontserdiga «Trubaduuride laul».

Rootsi aukonsul Tartus Madis Kanarbik rääkis, et ülikooli rajamine Tartusse oli murrangulise tähtsusega sündmus nii Tartu linna kui ka kogu Eesti ajaloos. «Võime armastatud alma mater’i 390. aastapäeval tänulikult tõdeda, et Academia Gustaviana on üks neid aluskive, millel rajaneb haridust ja teadust esiplaanile tõstev tänapäevane uuendusmeelne Eesti riik,» sõnas ta.

Ürituste korraldamisel teevad koostööd Tartu ülikool, Rootsi suursaatkond Eestis, Põhjamaade ministrite nõukogu esindus Eestis ja kontserdiagentuur Corelli Music. 

Märksõnad
Tagasi üles