Politseikoera terav nina aitas Leedu autovarga tabada

Tartu Postimees
Copy
Vargad pagesid varastatud Toyota Land Cruiseriga metsa, kus nad auto hülgasid.
Vargad pagesid varastatud Toyota Land Cruiseriga metsa, kus nad auto hülgasid. Foto: Jürgen Puistaja

Teisipäeva ööl vastu kolmapäeva sai politsei teate, et Viljandimaal on autovargad kaasa viinud Toyota Land Cruiseri. Teatele järgnes mitmeteist tunnine tagaajamine, mille käigus vargad ärandatud auto ka hülgasid. Eile õhtul üks pättidest siiski tabati.

Ööl vastu kolmapäeva alanud politseioperatsioon tõi eile õhtul kella 19ks tulemuse, kui politseil õnnestus ulatusliku ja keeruka maastikuotsingu käigus tabada sõidukivarguses kahtlustatav mees. «Tegu on Leedu kodaniku, 36-aastase mehega, kes varjas end politsei eest Viljandimaal Õisu lähistel teekraavis, kuniks politseikoer ta sealt leidis,» rääkis politseioperatsiooni juht Kristjan Tommingas. Mees peeti kinni ning viidi menetlustoiminguteks jaoskonda.

Viljandist varastatud hinnalise sõiduauto varguse teatele reageerisid nii kohalikud kui ka kaugemad patrullid. «Palusime abi ka kohalikelt, kellelt laekus vihjeid, ning neid kõiki ka kontrollisime,» lausus Tommingas.

Kurjategija kinnipidamiseks läbi otsitud maa-ala oli suur, haaras mitmeid külasid ja metsamassiive, kus maastik on väga raske, kohati pea läbimatu. Mahukale maastikuotsingule oli kaasatud kriminaalpolitsei, kiirreageerijad droonidega, koerajuhid teenistuskoertega ning PPA lennusalga kopterimeeskond, kes seiras otsinguala kopteriga ning oli otsingumeeskonnale silmadeks ja teejuhiks kõrgustes.

Kuriteo kõik täpsemad üksikasjad selgitatakse edasises menetluses.

Lõuna ringkonnaprokuröri Mari Kartau sõnul taotleb prokuratuur kuriteos kahtlustatava vahistamist.

«Politsei tegi kahtlustatava otsimisel suurepärast tööd, mille tulemusel õnnestus ta eile õhtul tabada. Leedu autovaraste tegevuse uurimisel annab iga läbimurre uut infot kuritegeliku ühenduse tegevuse kohta, mistõttu on iga kahtlustatava tabamine oluline. Prokuratuur taotleb kohtult tema vahistamist, sest vabadusse jäädes lahkuks ta suure tõenäosusega riigist ja jätkaks kuritegude toimepanemist,» ütles Kartau.

«Kannatanu poolt autole paigaldatud lisavarustus tegi auto leidmise ja kahtlustatava tabamise oluliselt lihtsamaks. Tänu autole paigaldatud GPS-seadmele sai politsei infot auto asukoha kohta ja ühel hetkel õnnestus kannatanul distantsilt auto mootor välja suretada. Soovitame võimalusel kõikidel sellised abivahendid kasutusele võtta või vähemasti uurida, kuidas seda oma sõiduki puhul teha saaks. Praegu on kõige ohustatumad just Toyota Land Cruiserid ja Lexuse maasturid, aga valvsust ei tasu kaotada ka teiste markide omanikel, sest kõik uuemad autod on tänapäeval piisavalt väärtuslikud, et kurjategijatele võimaluse tekkimisel huvi pakkuda,» ütles prokurör.

Võimalusel tasub autoomanikel ööseks oma uuem sõiduk vanemaga kinni parkida, lukustada väravad, paigaldada autole lisaturvavarustust, kodule liikumisanduriga kaameraid ja valgusteid ning uurida ka auto edasimüüjalt sõiduki kaitsmiseks lisavõimalusi.

Varguse eest võib kohus karistada kuni viieaastase vangistusega, kuritegelikku ühendusse kuulumise eest võib kohus karistada kuni 12-aastase vangistusega.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles