Loodusmajas õpivad pered lehekompostri meisterdamist (1)

Tartu Postimees
Copy
Tartu loodusmaja pika traditsiooniga perepäevad õpetavad nii lastele kui täiskasvanutele nippe keskkonnasäästlikumaks eluks.
Tartu loodusmaja pika traditsiooniga perepäevad õpetavad nii lastele kui täiskasvanutele nippe keskkonnasäästlikumaks eluks. Foto: Tartu loodusmaja

Tartu loodusmaja igakuine perepäev keskendub oktoobris kompostimisele. 15. oktoobri üritus «Lehed toiduks» toimub koostöös Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi projektiga «Kasvades oma toiduga». Huvilistel on võimalik tutvuda erinevate kompostimisviisidega, uurida kompostis elavaid elukaid ja valmistada lehekomposter.

Tartu loodusmajas on kompostimisega tegeletud juba päris algusest. «Meie pargis ja majas on võimalik tutvuda erinevate kompostimisviisidega. Laupäeval saab kompostirajal seigeldes tutvuda kompostis elavate putukatega. Silmaga nähtamatut kompostielu saab toas mikroskoobi all piiluda,» rääkis perepäeva korraldaja ja rohelise kooli programmi eestvedaja Eeva-Kirsipuu Vadi. Avatud on ka loodusmaja loomatuba, talveaed ning näitused.

Kell 10–13 on tegevust nii suurtele kui ka väikestele. Esimesed huvilised saavad meistrimehe näpunäidete järgi valmistada liigutatava lehekompostri, mis sobib hästi linnamaja hoovi. «Linnas on toidu kasvatamiseks sobivat mulda ja maapinda üsna vähe. See-eest on sügisel puulehti väga palju. Ise lehekomposti tehes saab parandada mullaviljakust ja luua taimede kasvatamiseks sobivat mulda, nii et ka kõige kriitilisemates oludes saab enda ellujäämiseks vajalikku toitu kasvatada,» lisas Eesti maaülikooli mahekeskuse juhataja ja projekti «Kasvades oma toiduga» juht Elen Peetsmann.

Tartu loodusmaja pika traditsiooniga perepäevad õpetavad nii lastele kui täiskasvanutele nippe keskkonnasäästlikumaks eluks ja tutvustavad loodusnähtuste, aastaaegade ja pühadega seotud tegevusi. Ka Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 üks peamiseid väärtuseid on keskkonnahoidlik eluviis. Selliselt viib kultuuripealinn ellu revolutsiooni keskkonnasäästlikus kultuurikorralduses ja korraldab veerandi Eestiga kõiki üritusi samade keskkonnahoidlike põhimõtete järgi.

Perepäeval osalemine maksab kolm eurot.

Perepäeva korraldavad Tartu loodusmaja, rohelise kooli programm ja Eesti maaülikooli mahekeskus. Ürituse partner on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024, toetajad Tartu linn ja keskkonnainvesteeringute keskus.

«Kasvades oma toiduga» kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi. Projekti eesmärk on suurendada laste ja perede teadlikkust toidu kasvatamisest. Projekt toetab Tartu ja Lõuna-Eesti lasteaedade ja koolide juurde aedade rajamist ning soodustab Tartu kogukonnaaedade võrgustiku loomist.

Kommentaarid (1)
Copy
Tagasi üles