/nginx/o/2022/10/11/14892994t1h0abf.jpg)
Tartu volikogu kolm opositsioonierakonda taunivad linnavalitsuse asjaajamist Ravila tänavale uue ohtlike jäätmete põletustehase kavandamisel. Eile läkitatud avalikus pöördumises kutsuvad nad linnavalitsust üles, et too ei väldiks tartlaste põhjalikku teavitamist linna suure ohtlike jäätmete põletamise tehase ehitamisest.
Avalikus kirjas tõdetakse, et tegu on väga olulise ruumilise mõjuga objektiga. Allakirjutanud kutsuvad linnavalitsust üles kohe peatama kogu protsessi menetlus seniks, kuni pole linlasi laialdaselt teavitatud.
Avaldusele on alla kirjutanud volikogu Eesti 200 fraktsiooni juht Kristina Kallas, EKRE fraktsiooni juht Silver Kuusik ja Keskerakonna volinik Jaan Toots.
Nad põhjendavad, et linnavalitsus soovib uut detailplaneeringut tegemata ning tartlastele keskkonnamõjude hindamise (KMH) protsessi tutvustamata lubada ohtlike jäätmete tehase laiendamist 15 aastat vana detailplaneeringu alusel, õige oleks teha uus planeering.
Linnavalitsus ei ole korrektselt algatanud uut detailplaneeringut, mille raames saaks teha põhjaliku mitmekülgse mõjude hindamise ning kaasata linnaelanikud. Kehtiv detailplaneering pärineb aastast 2005 ning näeb ette, et Ravila 77 krundile on planeeritud ohtlike jäätmete ladustamise hoone. Kehtiv detailplaneering ei sea sellel krundil paiknevatele hoonetele keskkonnatingimusi, välja arvatud ladustamishoonele.
Uus tehas vana asemele
Detailplaneering määrab krundil ehituse kõrguse piiranguks kuni 12 meetrit. Selliste objektide puhul nagu põletusjaam on äärmiselt küsitav vanemate kui kümne aasta taguste planeeringute kasutamine lubade andmisel, seisis pöördumises.
Tartu abilinnapea Gea Kangilaski selgitas juba varem, et Epler & Lorenzi ohtlike jäätmete põletustehas on samas kohas ka praegu ja seda ei saa linnavalitsus keelata. Nüüd on kavandamisel uus tehas, mille tehnoloogia on puhtam. Kangilaski kinnitas eile, et keskkonnamõjude hindamisel ei ilmnenud riske, mis välistaksid uue tehase rajamise.
Volikokku saadetud eelnõu kohaselt kaotataks kehtivast detailplaneeringust üksnes senine kõrguspiirang, sest muidu ei mahuks kavandatav tehnoloogia ära.
Opositsiooni volinikud juhivad aga tähelepanu, et uus tehas on senisest seitse ja pool korda suurem ja just sel põhjusel oleks nende meelest vaja ka avalikkust põhjalikumalt teavitada.
«Iga Tartu kodanik peab teadma, kui mahukat potentsiaalset ohuallikat sinna kavandatakse, tavaline tartlane ega ka mitmed volinikud ei tea sellest,» ütles Silver Kuusik eile. «Kui keskkonnamõjude analüüs on tehtud, tahame seda näha. Ei ole nii, et hakkame neljapäeval hääletama, teadmata, mille poolt hääletame. Arengu- ja planeerimiskomisjon andis soovituse seda tutvustada, praegu ei ole volinikele veel midagi saadetud.»
Kiirkoosolek
Kuusik möönis, et põletustehase kavandamist on arutatud volikogu eelmises koosseisus, kuid ta osutas, et vahepeal olid valimised – volikogus on uued volinikud ja lausa uus erakond.
Tartu linnavalitsus kogunes eile kell 16 põletustehase küsimust arutama. «Kui hinnata seda avalikku pöördumist õiguslikust vaatenurgast lähtudes, siis ükski esitatud hinnang, järeldus ja faktiväide ei vasta tõele,» kommenteeris selle lõppemise järel Tartu linnasekretär Jüri Mölder.
Põletustehase kavandamist on arutatud volikogu eelmises koosseisus, vahepeal olid valimised, osutas EKRE fraktsiooni juht Silver Kuusik.
Kangilaski toonitas pärast koosolekut, et keskkonnamõju hindamise viis kõigiti korrektselt läbi keskkonnaamet.
«Juba aasta tagasi toimus KMH avalik arutelu, selles osales kirjalikult ka üks pöördumisele allakirjutanu,» sedastas Kangilaski. «Keskkonnaameti kodulehel on KMH sellest ajast saati kõigile avalikult kättesaadav. Antud juhul on KMH toonud välja parima ja keskkonnahoidlikuma lahenduse, mis erineb 2005. aasta lahendusest vaid kõrguspiirangu poolest. Töödeldavate jäätmete maht jääb samaks, muutub kohapeal põletamise maht. Oluline on, et ohtlike jäätmete kogus, mida Tartus käideldakse, ei suurene.»