E, 5.12.2022

Linn plaanib vananenud tänavavalgustuse vahetada leedvalgustite vastu

Tartu Postimees
Linn plaanib vananenud tänavavalgustuse vahetada leedvalgustite vastu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Valgustuse asendamine läheb maksma 2,8 miljonit eurot. Foto on illustreeriv.
Valgustuse asendamine läheb maksma 2,8 miljonit eurot. Foto on illustreeriv. Foto: Mailiis Ollino

Tartu linnavalitsus esitas linnavolikogule eelnõu, millega küsitakse luba riigihanke korraldamiseks ligikaudu 7000 linnas paikneva kõrgrõhu-naatriumvalgusti asendamiseks leedvalgustitega.

Praegused valgustid on energiakulukad, lühikese eluea ning vähese töökindlusega. Tänavavalgustuse üleviimine leedtehnoloogiale toob linnale pikas perspektiivis märgatava rahalise kokkuhoiu ning võimaldab vähendada keskkonda kahjustavat valgusreostust.

«Oleme võtnud suuna kogu linnas tänavavalgustuse uuendamisele, et vähendada  elektrienergia kulusid ning parandada valgustuse kvaliteeti,» ütles Tartu abilinnapea Raimond Tamm. «Kui praeguseks on Tartu tänavavalgustitest ligikaudu kolmandik leedvalgustid, siis kavandatava hanke elluviimisel suureneb nende osakaal juba 80 protsendile.» 

Leedvalgustitel on lisaks energiatõhususele veel mitmeid kasutegureid. Nüüdisaegsed valgustid suunavad valgust just nendesse kohtadesse, kus inimesed seda vajavad, ning seetõttu ei haju valgus laiali.

Valgusreostuse vähendamine on väga oluline ka meie linnaloomadele, näiteks lindudele ja nahkhiirtele. Lisaks kasutatakse leedlampides inimese silmale mõnusamat värvustemperatuuri. 

Plaanitava hanke eeldatav maksumus on 2 800 000 eurot, kuid linn loodab selle investeeringu kiirelt tagasi teenida. Praeguste elektrihindade juures on oodatav elektrikulude kokkuhoid ligi 540 000 eurot aastas. Valgustid saavad plaanide kohaselt välja vahetatud 2023. aasta lõpuks.

Märksõnad
Tagasi üles