Tartu ja Tampere tähistavad nädala lõpus sõpruse 30. aastapäeva

Tartu Postimees
Copy
Tampere maja asub Jaani tänaval.
Tampere maja asub Jaani tänaval. Foto: Sille Annuk

Selle nädala lõpus on huvilised oodatud Tartu ja Tampere sõprussuhete juubeliüritustele.

Tartu ja Tampere tähistavad tänavu koostöö 30. aastapäeva kliimakonverentsi, luuleõhtu, seinamaalingu avamise ning veel mitme üritusega. Tartlastele mõeldud juubeliprogrammi sisustab suures osas Tampere maja, mis on Tartus tegutsenud 25 aastat.

Tartu linnapea Urmas Klaas tuletas meelde, et Tartul ja Tamperel on palju ühist nii ajaloolises mõttes kui ka tulevikuvaates. «Lisaks sellele, et tegu on akadeemiliste ülikoolilinnadega, on mõlemad valitud Euroopa saja kliimaneutraalse linna hulka. Tartu ja Tampere koostöö on 30 aasta jooksul olnud viljakas mitmes valdkonnas, eelkõige loomemajanduse, kultuuri, avalike teenuste ja targa linna teemadel,» rääkis ta.

Sõprussuhete aastapäeva tähistatakse reedel ja laupäeval mitme üritusega.

Reedel on huvilised oodatud kliimaneutraalsete linnade konverentsile, mille keskmes on liikuvus, elurikkus ja kogukond – arutletakse linnade sarnasuste ja erisuste üle. Ühtlasi tähistab konverents sõpruslinnade koostööjuubelit ning liitumist Euroopa missiooniga «100 kliimaneutraalset ja tarka linna».

Soome suursaatkond on reedel külas Annelinna gümnaasiumis, kus tutvustab ringmajandusnäitust «Rohelisemad valikud». Näitusel eksponeeritakse Soome firmade jätkusuutlikke uuenduslikke tooteid, mille abil saab keskkonda säästa ning teha mõistlikumaid valikuid.

Reede õhtul kell 18 peetakse kultuuriklubis Salong (Vanemuise 19) rahvusvahelist luuleõhtut.

Laupäeval kell 11 avatakse Eesti ja Soome noorte koostöös valminud tänavakunstiteos Sõpruse silla kandekonstruktsioonidel. Tegemist on interaktiivse maalinguga, kus lisaks silmaga nähtavale osale saab mobiiltelefoni abil vaadata nii ideed tutvustavat materjali, teavet tegijate kohta kui ka muud infot. Kavas on teost tutvustav sotsiaalmeediakampaania ning ka edaspidi on sinna võimalik lisada ruutkoode, mille kaudu saab vaadata noorte enda tehtut alates muusikast ja luuletustest ning lõpetades piltidega.

Laupäeval on võimalik kesklinnas osa saada ka Soome-teemalisest giidituurist ning kell 15 on kõik tantsuhuvilised oodatud Poe tänava parki Soome stiilis tantsupeole, kus on kohal ka soomlastest tantsuõpetajad.

Juubeliprogrammis on lisaks Soome filmid, mida saab tasuta vaadata Elektriteatris. Laupäeval kell 17 linastub «Eedenist põhja pool» («Eedenistä pohjoiseen», 2014) ja kell 19 «Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut» («Sokea mies joka ei halunnut nähdä Titanicia», 2021). Filmid on soome keeles ja eestikeelsete subtiitritega.

Laupäevase programmi lõpetab Soome disko Tartu kirjanduse majas, kus astub üles ka linnakirjanik Paavo Matsin, kelle värskeima teose «Lenini valss» tegevus toimub Tamperes ja Tartus.

Raekoja kellamängul on laupäeval eriprogramm. Kell 12.30 kõlab tornist «Letkis jenka».

Tagasi üles