T, 7.02.2023

Galerii ⟩ Maaloomade näitusel tunti Eesti põlistõugude üle uhkust

Maaloomade näitusel tunti Eesti põlistõugude üle uhkust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti maatõugu lehmi on Tartumaal vaid 11 tükki. Neid ilusaid ja omapäraseid loomi kohtab Lõuna-Eestis haruharva.
Eesti maatõugu lehmi on Tartumaal vaid 11 tükki. Neid ilusaid ja omapäraseid loomi kohtab Lõuna-Eestis haruharva. Foto: Ragnar Peets

Laupäeva hommikupoolik Eesti põllumajandusmuuseumis pühendati Eesti karjakasvatuse tõuloomadele ja peredele, kes nende käekäigu vastu huvi tunnevad.

Kui parimaid tõuloomi valitakse Tartu põllumajandusmuuseumis välja juba 31. korda, siis tegelikult ulatuvad sarnased traditsioonid märksa kaugemasse aega. Nimelt valiti esimene ilusam ja parim Eesti maatõugu lehm 1922. aasta septembris ehk juba 100 aastat tagasi.

Eesti maatõug on põline ehk on meie maal ise kasvanud ja arenenud just selliseks, nagu ta on. Maatõugu lehmad on teistest Eestis levinud tõugudest, näiteks Holsteinist, märkimisväärselt väiksemad ja annavad ka vähem piima. Iseloomult on nad malbed ja leplikud, suudavad ka kõige keerulisemate tingimustega kiirelt kohaneda. «Nad on oma käitumiselt nagu eestlased, sellised rahulikud ja tagasihoidlikud, kuid jube visad raskustele vastu pidama,» kõneles Eesti maakarja kasvatajate seltsi tegevjuht Ege Raid.

Märksõnad
Tagasi üles