Koolinoored toovad Vanemuise lavale kümne päevaga valmiva lavastuse

Tartu Postimees
Copy
Tänavu juhendavad noori Vanemuise teatri draamanäitleja Maarja Johanna Mägi ning vabakutseline näitleja ja lavastaja Johan Elm. Kümnepäevasest loometeekonnast võtab osa 25 koolinoort.
Tänavu juhendavad noori Vanemuise teatri draamanäitleja Maarja Johanna Mägi ning vabakutseline näitleja ja lavastaja Johan Elm. Kümnepäevasest loometeekonnast võtab osa 25 koolinoort. Foto: Katrin Loonurm

Suvekool kulmineerub lavastajate Maarja Johanna Mägi ja Johan Elmi ning õpilaste koostöös valmiva draamalavastusega «Kaheksa tegelast sisenevad ruumi». Etendus tuuakse publiku ette vaid korra, 16. augustil Vanemuise teatri väikeses majas.

Konkursiga välja valitud 25 koolinoort alustasid Vanemuise teatri Kollaste Kasside suvekoolis kümnepäevast teekonda, mis keskendub koosloomele ja loomingulise vastutuse võtmisele.

Vanemuise teatri noortetöö osakonna juhataja Katrin Loonurme sõnul on Kollaste Kasside suvekool omamoodi kasvulava uutele näitlejatele ja teistele teatritöötajatele, sest suvekooli vältel puutuvad noored kokku erinevate teatriametitega.

25 koolinoort Tallinnast, Tartust, Rakverest, Keilast, Kohtla-Järvelt, aga ka Venezuelast juhendavad tänavu Vanemuise teatri draamanäitleja Maarja Johanna Mägi ning vabakutseline näitleja ja lavastaja Johan Elm, kes tõi 2020. aastal Vanemuise teatris lavale noortest rääkiva ja koolinoortele suunatud kasvuvaludraama «Mitte midagi», mida mängitakse ka kohe algaval hooajal.

Suvekooli noortel on võimalus luua nii karakterid kui ka lava-, valgus- ja helikujundus, arendada koos juhendajatega teksti ning tuua lavastusse veel rohkem iseennast, selgitas Elm.

«Materjal, millega tööle asume, on kirjutatud nii, et selle ridadevahelist maailma on võimalik väga erineval moel tõlgendada. Selle tulemusel jõuab lavale kolmest katkendist koosnev lavastus, kus igal katkendil on küll sama tekst, kuid totaalselt erinev lahendus,» tõdes Elm.

Loometöö kõrvalt tutvustatakse noortele teatritööd laiemalt.

«Suuname neid ka lava taha ja laseme neil tunda seda loomingulist energiat, mis tuleb ühiselt kunstilise terviku nimel töötamisest. Näitlejaõppes rõhume nii individuaalsusele ja tüübiloomele, aga ka tugevale ansamblimängule. Ja ennekõike küsime neilt küsimuse – kui erinevalt saab repliike mõtestada ja esitada?» lisas Mägi.

Kollaste Kasside 12. suvekooli õpilased on Mirelle Uibokand, Laura Kuusik, Miia Tooming, Herta Marie Aadli, Joosep Vall, Camila Martin Guevara, Grete Alavere, Karmen Parijõgi, Elo-Mai Lepp, Karmen Saar, Robin Haga, Elisabeth Kool, Ida Vares, Birke Mirell Pahapill, Kristjan Kundla, Arabella Antons, Irene Herodes, Greg Värnomasing, Annabret Albert, Emili Külaots, Katri Kade, Mia Dolores Pavelson, Kirke Miina Tegova, Kasper Joel Nõgene ja Maren Tiidrus.

Kunstnikuna toetab noori Eugen Tamberg, valguskujundajana Raul Telliskivi ja helikujundajana Kalev Kääpa.

Vanemuise teatri ellu kutsutud Kollaste Kasside suvekool, mille nimi on saanud inspiratsiooni Mati Undi esimesest romaanist, on tegutsenud aastast 2010. Varasemalt on suvekoolis toodud lavale ka muusikale ja ooper.

«Kaheksa tegelast sisenevad ruumi» esietendub 16. augustil kell 18 Vanemuise väikeses majas. Täpsemat infot leiab Vanemuise teatri kodulehelt.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles