N, 2.02.2023

Talutööd jäävad ralli ajal pausile

Eili Arula
, ajakirjanik
Talutööd jäävad ralli ajal pausile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jaanus Ott kohendas esmaspäeva pärastlõunal traktoriga karjamaad, mis reedel peab mahutama sadade rallifännide autosid.
Jaanus Ott kohendas esmaspäeva pärastlõunal traktoriga karjamaad, mis reedel peab mahutama sadade rallifännide autosid. Foto: Sille Annuk

Kui Raanitsa külla viiva kruusatee ääres poleks olnud oranže võrkaedu ja metsaservades välikäimlaid, ei reetnuks esmaspäeva pärastlõunal miski, et selles maalilises ja veidi unises külas võiks lähipäeval aset leida suur rallirahva pidu, kus kohal sadu rallifänne üle kogu ilma.

Otti talu kasvuhoonete juures ei olnud hingelistki, kuid karjamaal müdistas roheline Valtra traktor, roolis olnud Jaanus Ott muutis parasjagu karjamaad parkimisplatsiks.

«Ajasin loomad siit veidi kaugemale, nüüd kohendan pisut maapinda, lükkan traktoriga kive välja, et oleks inimestel mugavam kõndida ja ei jääks autodele ette,» selgitas ta.

Veised metsa äärde

Otti talus on sadakond lihaveist. Jaanus Ott selgitas, et rallimüra neid suurt ei häiri. «Ajame nad teest veidi kaugemale metsa äärde, sinna see müra eriti ei kostagi,» sõnas ta.

Kuidas aga sobib see, et ralli toob lisaks mürale kaasa hulga rahvast. «Noh, mu prouale see rahvaste ränne väga meeltmööda ei ole,» tunnistas Ott muheledes. «Aga sündmus on ju vägev, seda enam, et see tuleb ju koju kätte.»

Samas tunnistas ta, et tööd rallile eelnevatel päevadel jagub piisavalt ning talutööks suurt aega ei jää. «No viljapõldudele me neil päevil enam ligi ei saa, seega võiks öelda, et ühtaegu on see rõõm ja ka paras nuhtlus,» sõnas Ott.

Otti talus on sadakond lihaveist, keda rallimüra suurt ei häiri.

Esmaspäev oligi viimane päev, mil Ott sai oma maade vahet vabalt liikuda, alates eilsest on liiklemine Raanitsa külateel osaliselt piiratud ning reedel sõidetakse sel neljas ja kaheksas kiiruskatse.

Ott sõnas, et nagu mullu, on neil kavas rallit oma krundilt jälgida. Sel aastal ta piletit ei ostnud. «Eelmisel aastal läks ralli meie kodukülast esimest korda mööda, siis sai isegi vipiala pilet ostetud, sel korral loodan koduhoovist vaadata ja tegelikult saab rallist ikka kõige parema ülevaate telerist,» ütles Ott.

Külalised saabuvad

Raanitsa külas tegutsevas Lättemaa puhkemaja ja seikluspargi ümbruses valitses esmaspäeval samuti suur vaikus. Kompleksi perenaine Anne-Liis Timmermann selgitas, et reedel, mil rallikatse puhkemajast mööda läheb, on juba nende asutus rahvast täis. «Majad on broneeritud ja kutsume omadki sõbrad-sugulased selleks ajaks külla,» selgitas ta. Pererahvas ootab endale külla ligi kolmkümmend inimest, et rallist maksimum võtta.

«Meie pere meespool naudib rallit täiel rinnal, see on väga oodatud sündmus,» sõnas Timmermann. Ta ise tulihingeline rallifänn ei ole, kuid kui ralli juba koju kätte tuleb, siis läheb temagi raja äärde möödatuhisevaid autosid vaatama. «Kuna peres on rallifänne, siis ma ikka aeg-ajalt jälgin ka uudiste vahendusel, kuidas Eesti rallipaaril läheb,» lisas ta.

Ralli korraldajate kohta ei ole Timmermannil ühtki pretensiooni ning isegi see, et vahepeal harjumuspärast teed kasutada ei saa, ei valmista neile erilisi ebamugavusi. «Kõik oli aegsasti ette teada, korraldajad olid paindlikud, tulid ka meie soovidele vastu,» kiitis ta Rally Estonia korraldajaid.

Raanitsa külast läheb ralli läbi kahel korral. Reedel kella poole üheteistkümne paiku hommikul ning sama päeva õhtul kella kuue ajal.

Lättemaa puhkemaja ümbruses valitses esmaspäeval rahu ja vaikus, reedel aga täitub maja rallifännidega.
Lättemaa puhkemaja ümbruses valitses esmaspäeval rahu ja vaikus, reedel aga täitub maja rallifännidega. Foto: Sille Annuk
Märksõnad
Tagasi üles