Skip to footer
Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Tartlased valisid oma lemmikuks vanast savipotitehasest loodud kodud

Kortermaja

Suve hakul selguvad traditsiooniliselt ka Tartu parimad uued ehitised. Konkursil osalevad kõik eelneval aastal kasutusloa saanud, mida hindab vaid selleks aastaks valitud komisjon.

Kuna parimate ehitiste konkursi tingimustele vastavaid hooneid on palju ning kasutuslube väljastab linnavalitsus vahel ka mitmes etapis, siis hindamiseks tehakse eelvalik ja žürii tunnustab nende hulgast parimaid. Sel aastal jõudis hindamiskomisjoni ette ligi 150 hoonet.

«Ühist nimetajat on raske leida, sest kõik võitnud ja ära märgitud hooned on väga eriilmelised,» ütles žüriis osalenud Tartu ruumiloome osakonna maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt.

Nii ärid kui ka eramud

Uute korterelamute seas osutus võitjaks Julius Kuperjanovi 8 maja, mille kohta Unt ütles, et see hoone on kohalikele juba armsaks saanud, sest võitis ka linlaste seas korraldatud hääletusel tartlaste lemmikmaja tiitli.

Maja on projekteerinud arhitektuuribüroo Kolm Koma Arhitektid. Kodudeks on see ümber ehitatud vanast tehasest ja sinna on alles jäetud ka ajalooline kõrge korsten. Viimane kuulus algul jõujaamale ja hiljem savipotitehasele. Vana korsten enam mingit kasutust ei leia, see on lihtsalt kõigile silmarõõmuks.

Uutest korterelamutest märkis žürii ära ka läinud aasta lõpus valminud Tüve 2 ja 4 Tartu munitsipaalmajad ning Vapramäe 1 paarismaja.

Uutest ühiskondlikest ja ärihoonetest tunnistas žürii võitjaks Raatuse tervisekeskuse ja sinna juurde kuuluva parkimismaja. «Tervisekeskus täitis varem linnasüdames olnud augu ja lõi sinna tervikliku kompleksi koos parkimismajaga,» sõnas Unt.

Selles rühmas märkis žürii ära Puumarketi uue kaupluse Ropka tööstusrajoonis Ringteel.

Uute üksikelamute seas võidutses Rahingel asuv Hiieküla 20 kodu, mille ümbruses on alles kerkiv elamurajoon.

Ümberehitatud ja laiendatud korterelamutest sai esikoha Kooli 18 kortermaja, mis asub Miina Härma gümnaasiumi lähistel.

Ülikool paistab silma

Ümberehitatud ja laiendatud ühiskondlike hoonete seas tegi ilma Tartu ülikool. Parima ehitise tiitli pälvis 1940. aastate lõpus võimlaks ehitatud Jakobi 5 õppehoone, kus nüüd pärast suurt ümberehitamist ja laiendamist tegutseb haridusteaduste instituut.

Ära märgiti ka Liivi 2 õppehoone, kuhu koondusid Tartu ülikooli ökoloogid.

Ümberehitatud ja laiendatud üksikelamutest võitis Tuglase 9a elamine, kus juurdeehitis tehti juba olemasolevale garaažile.

Parimaid ehitisi valinud žüriisse kuulusid abilinnapea Gea Kangilaski, Tartu maastikuarhitekt Anna-Liisa Unt, arhitektuuriosakonna järelevalveteenistuse juhataja Andres Aint, arhitektuuriteenistuse juhtiv arhitekt Ivo-Sven Riet ja volikogu liige Veljo Ipits.

Kommentaarid
Tagasi üles