Vastne raamat jutustab botaanikaaia 220-aastasest ajaloost

Jens Raavik
, ajakirjanik
Copy
Raamat on välja antud loodusmuuseumi ja botaanikaaia 220. aastapäeva puhul.
Raamat on välja antud loodusmuuseumi ja botaanikaaia 220. aastapäeva puhul. Foto: Silvia Luik

Ilmunud on rikkaliku pildimaterjaliga populaarteaduslik raamat «Botaanikaaed ja botaanilised kogud», millega tähistab Tartu ülikooli loodusmuuseum tänavust ja botaanikaaed järgmisel aastal täituvat 220. sünnipäeva.

Uus trükis annab ülevaate Baltimaade vanima järjest tegutsenud botaanikaaia – Tartu ülikooli botaanikaaia ajaloost, avamaa- ja kasvuhoonekollektsioonidest ning botaanikaaia kaunitest taimedest, mis on raamatus esile tõstetud fotode ja lühitekstidega. Taimekollektsioonide paiknemist botaanikaaias näitab raamatusse lisatud kaart.

Elustaimede kollektsiooni kõrval tutvustatakse esimest korda laiemale avalikkusele ka loodusmuuseumi, Eesti vanima muuseumi botaanilisi kogusid. Selles kogus on suurim maailma taimede herbaarium Eestis ja vanimad Eesti taimede eksemplarid – kokku 323 000 herbaarlehte.

«Koostajana püüdsin kergemas ja emotsionaalsemas võtmes anda ülevaate botaanikaaia 220-aastasest ajaloost, tegemistest, taimekollektsioonidest ja loodusmuuseumi botaanilistest kogudest,» selgitas raamatu koostaja Inge Kukk. «Uued leiud arhiividest lubasid täpsustada botaanikaaia ajaloolise hoonestuse ehituslugu ja aia planeeringuid. Näiteks selgus, et Eesti looduslike taimede sihipärane kollektsioneerimine ja kasvatamine algas juba direktor Gottfried Albrecht Germanni ajal, kuigi eraldi osakond moodustati alles 1920. aastate algul,» lisas Kukk. «Germann on öelnud, et häbi on elada isamaal ja seda maad mitte tunda* – see on Germanni tsitaat Linné järgi tema botaanikaaia taimekogude kataloogis «Verzeichniss der Pflanzen» 1807.»

Tartu botaanikaaed sügisvärvides. Raudpuu.
Tartu botaanikaaed sügisvärvides. Raudpuu. Foto: Sille Annuk

Kaunid taimefotod raamatulehtedel pakuvad silmarõõmu ja ahvatlevad tulema taimi kohapeale uudistama. Raamat tähistab 220. aastapäeva, mis täitus loodusmuuseumil tänavu kevadel ja täitub botaanikaaial järgmisel suvel. Trükis on eesti ja inglise keeles. Raamatu on kujundanud Maarja Roosi, fotod on teinud fotograafid Are Tralla, Andres Tennus. Teksti toimetasid keeletoimetajad Marika Kullamaa ja Meelis Leesik. Tekstid tõlkis inglise keelde  Meelis Leesik.

Raamatut «Botaanikaaed ja botaanilised kogud» saab soetada Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia kassadest.

Tagasi üles