NATO malelahinguis keegi surma ei saanud – saadi hoopis tugevamaks!

Tartu Postimees
Võistluste peakorraldaja kolonel Mati Tikerpuu (esiplaanil) sai põhiturniiril 43. koha. Foto: Ragnar Peets

Reedel lõppesid Tartus Kaitseväe Akadeemias peetud NATO male meistrivõistlused. Esmakordselt Eestis toimunud võistlustel osales esmaspäevast reedeni 95 võistlejat 15 erinevast riigist.

Viie päeva jooksul peeti 64-ruudulisel lahinguväljal üle 800 malelahingu. «Surma ei saanud keegi, kõik said tugevamaks,» ütles võistluste peakorraldaja kolonel Mati Tikerpuu, kelle sõnul peeti põhiturniiril üle 300 ja välkturniiril üle 500 malepartii. Ta loodab, et NATO male meistrivõistluste korraldamine Eestis tõstab malemängu populaarsust terves kaitseväes.

Meeskondlikult võitis maleturniiri Kreeka võistkond 23 punktiga edestades Poola (19,5 punkti) ja Ameerika Ühendriikide võistkonda (19,0 punkti). Eesti võistkond koosseeisus kolonel Mati Tikerpuu, major Janek Tammisto, staabiveebel Lauri Allmann, reamees Janis Strazdins ja kaitseliitlased Tarmo Muld ning Kersti Kõrge saavutasid riikide arvestuses 11. koha. NATO ühendvõistkonnas osalesid ka maat Klim Gusarov ja madrus Andres Sui.

Individuaalarvestuses said Kreeka kaitseväelased kaksikvõidu, kui Alexandros Papasimakopoulos saavutas 6,5 punktiga esikoha ja teiseks tuli 6 punktiga Anastasios Pavlidis. Kolmanda koha saavutas sakslane Robert Stein 5,5 punktiga. Eestlastest olid 95 võistleja seas parimad kolonel Mati Tikerpuu 43. kohaga ja major Janek Tammisto 45. kohaga. Mõlemad kogusid 3,5 punkti.

Välkturniiril osales 77 võistlejat ning võidu saavutas taaskord Kreeka kaitseväe esindaja Alexandros Papasimakopoulos 9,5 punktiga sakslase Robert Steini (9,0 punkti) ja kreeklanna Ekaterini Pavlidou ees. Eestlastest olid parimad 6,0 punkti kogunud kaitseliitlane Kersti Kõrge, kolonel Mati Tikerpuu ja madrus Andres Sui, saavutades vastavalt 36., 37. ja 38. koha. Võistlustest võttis osa ka Eesti kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem, kes osales reedel toimunud välkturniiril, kogus 11 mängust 3,5 punkti ning saavutas sellega 70. koha.

NATO male meistrivõistlused toimusid Eestis esmakordselt ja olid järjekorras 32. meistrivõistlused. Rahvusvaheline võistlus korraldati tihedas koostöös Eesti maleliiduga ning selle ettevalmistamises ja korraldamises lõid kaasa erinevad kaitseväe üksused.

Eesti kaitsevägi osales NATO male meistrivõistlustel esimest korda 2013. aastal. Eesti kaitseväelased on varasemalt toonud Eestile individuaalse võidu välkturniirilt 2013. aastal ning individuaalse esikoha põhiturniirilt 2015. aastal. Esimesed ametlikud NATO male meistrivõistlused toimusid 1989. aastal Saksamaal Hammelburgis.

Malelahinguist ning ajude raginast saab täpsemalt lugeda juba homsest Tartu Postimehest.