Tartu ülikooli Tartu observatooriumis avati reedel, 1. juulil kosmosemissioonide simuleerimise keskus, mis asub osaliselt maa all ning on pälvinud sellega hellitava hüüdnime Kosmosepunker.
Tõravere observatooriumis laiub kuumaastik
Eesti teadusasutused ja ettevõtted töötavad viimastel aastatel üha enam projektidega, mille siht pole Maa, vaid avakosmos ja teised planetaarkehad. Kõiki instrumente, mida kosmoseprojektide raames ehitatakse, tuleb enne päris missioonile saatmist katsetada Maa peal sihtkohale võimalikult sarnastes tingimustes. Keskus on nendeks katsetusteks hea koht.
Maa-alusesse ruumi on loodud graniitliivast kuupinna analoog, millega on omakorda ühendatud pikk koridor. Koridoris on tehtud juba katsemõõtmisi Euroopa kosmoseagentuuri komeedipüüduri missiooni jaoks. Suvel hakatakse testima, kuidas suudab kulgur tehispinnasel järgida tarkvara määratud trajektoori. Tulevikus on plaanis punkrit täiendada, näiteks lisada realistlikum pinnakate ning muuta seinad rohkem valgust neelavaks.
Avamise puhul oli kohale toodud metsaistutusrobot Jaguar, mis torkas kuupinnasesse istiku asemel Eesti lipu.
Tartu ülikooli Tartu observatooriumi kosmoseprojektid
- Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) Komeedipüüduri missioon, mille raames ehitatakse Tartu observatooriumis kosmosekaamerat nimega OPIC.
- ESA planetaarkulgurite eeluuringud, mille eesmärk on kuukulgurite juhtimise tarkvara loomine. Projekti juhib ettevõte Milrem Robotics.
- ESA-le ja teistele klientidele avakosmose valgusallikate arendamine. Projekti juhib ettevõte Crystalspace.
- Kuukaamerate ehitamine. Projekti juhib ettevõte Crystalspace.
- Venus Life Finder, mille raames arendatakse Veenuse atmosfääri uurivaid sensoreid.
Allikas: Tartu ülikooli Tartu observatoorium