P, 3.12.2023

Eesti Rahva Muuseum kogub meenutusi noorte laulu- ja tantsupeost

Tartu Postimees
Facebook
Comments
Eelmine noorte laulu- ja tantsupidu leidis aset 2017. aastal.
Eelmine noorte laulu- ja tantsupidu leidis aset 2017. aastal. Foto: Mihkel Maripuu

Täna 60 aastat tagasi algas Tallinnas esimene koolinoorte laulu- ja tantsupidu. Sellega seoses ootab Eesti Rahva Muuseum (ERM) koostöös Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutusega kirjalikke meenutusi ning fotosid noorte laulu- ja tantsupidudel osalenutelt.

Esimene koolinoorte laulu- ja tantsupidu, mis oli toona paraku pühendatud pioneeriorganisatsiooni ümmargusele tähtpäevale, algas 30. juuni õhtul kell 19.00 Kalevi staadionil lõkkeõhtu-tantsupeoga ning jätkus 1. juulil laulupeoga.

Idee korraldada üldpidude kõrval noorte laulu- ja tantsupidu tekkis Ellerheina tütarlastekoori dirigendil ja muusikapedagoogil Heino Kaljustel ning rahvatantsujuhil ja tantsupedagoogil Alfred Raadikul.

Üheks põhjuseks oli koolinoorte kooride ja tantsurühmade rohkus üldpidudel. Noortepidu andis võimaluse peost osa saada ka mudilaskooridel, kes üldlaulupeole pääsesid esimest korda alles 1994. aastal.

Esimesest noorte laulupeost võttis osa 11 000 noort, tantsupeost 4000 tantsijat.

Järgmisel suvel toimuva XIII noorte tantsupeo etenduse «Sillad» pealavastaja Agne Kurrikoff-Herman sõnas, et noorte laulu- ja tantsupeod on aja jooksul leidnud oma kindla koha laulu- ja tantsupidude järjepidevuse hoidjatena, kõnetades noori ja kutsudes neid Eesti rahvatantsu ning oluliste väärtuste juurde.

«Ei ole saladus, et peale kaht keerukat pandeemia-aastat on suured lootused pandud taas laulu- ja tantsupeole, et see innustaks taas rahvatantsu ja koorilauluga tegelema,» rääkis lavastaja. «See emotsioon, mille saab sel hetkel, kui sammud saavad suurde mustrisse tantsitud, täidab meeli ning kannab edasi.»

ERM ning Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus on algatanud noorte laulu- ja tantsupidude juubeli puhul meenutuste ja piltide kogumise kampaania, kuhu on oodatud kõik lood, mis inimestele on noortepidudest või nendeks valmistumisest mällu sööbinud.

Huvi pakuvad erinevatest aegadest pärit lood olmest — näiteks ööbimiskohtadest, toitlustusest, rongkäigust, peomeeleolust, esinemisriietest või ilmaoludest. Saata võib nii meenutusi, fotosid kui ka videoid.

Mälestusi oodatakse kuni 27. novembrini ning kogunenud materjalist annavad ERM ja Eesti laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus 2023. aasta XIII noortepeo ajaks välja kogumiku «Noorte laulu- ja tantsupidu 60 - MINU LUGU».

XIII noorte laulu- ja tantsupidu «Püha on maa» toimub 30. juunist kuni 2. juulini 2023 Tallinnas. XIII noorte laulupeo kunstiline juht on Pärt Uusberg, tantsupeo pealavastaja on Agne Kurrikoff-Herman ning rahvamuusikapeo üldjuht on Juhan Uppin.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles