Päevatoimetaja:
Eili Arula
+372 739 0339
Saada vihje

Kas ettevõtte käimalükkamiseks peab ikka kõike ise tegema?

Artikli foto
Foto: Shutterstock

Enamik ettevõtjaid on oma teekonna alguses kui Hunt Kriimsilmad üheksa ametiga. See võib tulla suisa üllatusena, et ei olegi kohe algusest peale vaid ettevõtte omanik, kes kasumi välja võtab ja soojamaapuhkusele lendab. Keegi peab ju suhtlema klientidega, tegelema turundusega, jääma silma sotsiaalmeedias, jälgima laovaru, tagama pakutud toodete õigeaegse valmimise ja rohkemgi veel!

Aga kas alati on vajalik võtta kõik need ülesanded enda kanda? Pole ju mõtet hambad ristis lihtsalt selleks rabeleda, et saaks endale vastu rindu taguda: mina tegin kõik ise ära! Tark inimene teab, millal ja milliseid ülesandeid tasub kellelegi teisele delegeerida ning millal on soovitud tulemuse saavutamiseks vajalik suurem investeering.

Mõnikord jääb kodukontorist väheks

Üks hea näide on seotud viimase paari aastaga, mil paljud inimesed avastasid kaugtöö võimaluse. Just seetõttu reklaamitakse julgelt võimalust kontoris käimine unustada ja teha kõik ära kodusest mugavusest. Teoorias tore, praktikas mitte nii väga.

Tootmismaailma sisenemine tähendab, et kodus ei pruugi isegi olla ruumi toodete loomiseks ning ladustamiseks! Teatud valdkondades on vajalik spetsiifilisem sisseseade. Lisaks ei pruugi kodus olla rahulikku nurkagi, et töösse süveneda! Kontor või äripind pakub võimalust koondada oma tegevus ühele kindlale pinnale.

Muidugi ei pea aga esimene pind olema kõige kallimal tänaval või ideaalsetes tingimustes. Mõningad järeleandmised on suisa vajalikud. Aga ka järeleandmisi tehes võib osutuda möödapääsmatuks kinnisvaralaen, et anda üldse oma ettevõttele võimalus käima minna.

Kui väärtuslik on sinu aeg?

Ärilaen võib ettevõtte tööle saamiseks osutuda vajalikuks isegi siis, kui ei pea mõtlema kontori- ning tootmisruumidele. Võtame näiteks kodulehe, mille olemasolu on tänasel päeval põhimõtteliselt kohustuslik. See on kui sinu ettevõtte vitriinaken ning kodulehe arvelt kokkuhoidmist peab tõsiselt kaaluma. Kuidagi suvaliselt ja kiiruga kokku klopsitud koduleht võib mõjuda hoopis vastupidi, peletades võimalikke kliente sinust kaugele eemale.

See on ju ka paras ressursiraisk, kui edukas eratreener vähendab oma klientide arvu poole võrra, sest on vaja leida aega raamatupidamise või veebilehe disaini aluste õppimiseks. Juba lihtne arvutus tõestab, et palju mõttekam on jääda oma liistude juurde ning palgata vajalikeks töödeks teised inimesed. Lisaks võimalusele investeerida oma töösse maksimaalselt aega, suudab asjatundja sama lahenduse ära teha kiiremini ja korrektsemalt.

Ehk kui tavaliselt on üheks isetegemise põhjuseks võimalus raha säästa, siis kui tõele see ikkagi vastab? Jah, tehes kõike ise, ei pea palkama töötajaid ning neile maksma. Küll toimib see aga vaid siis, kui sa tead, mida sa teed. Põhimõtteliselt kõik valdkonnad nõuavad tänapäeval spetsialiseerumist ja põhjalikke teadmisi. Ise põlve otsas lahendusi luues võid sattuda olukorda, kus lõpuks vaja ikkagi kellegi teise poole pöörduda ning halvimal juhul algsest rohkemgi maksta, et juba tehtud vead parandada.

Täiskohaga töö võib jääda minevikku

Samas pole vaja karta, et töötajate palkamine ettevõtte pangaarve koheselt miinusesse viib. Seda lihtsal põhjusel – tihtipeale ei ole mingit vajadust täiskohaga töötaja järgi. Palju sobivam lahendus võib olla osaajaga või lepingupõhine töö, kus teenusepakkujat kasutatakse ainult siis, kui seda reaalselt vaja on.

Plussiks on ka see, et selliselt on võimalik katsetada, kellega koos töötamine sinu jaoks sobib. Ning kui siis ühel hetkel tekibki vajadus palgata kedagi täistööajaga, ei pea täiesti nullist alustama. Vastupidi, sa oled loonud esmased kontaktid ning tead palju paremini, millised on sinu ootused ja lootused tulevasele koostööpartnerile. Kõik vajalik, et tagada oma ettevõtte veelgi parem käekäik!

Tagasi üles