Tartus valmis hiljuti eestikeelse hariduse tegevuskava. Venekeelset õppimisvõimalust pakkuva Tartu Puškini kooli hoolekogu hinnangul ei ole selle elluviimine mõeldav. Avaldame hoolekogu avaliku pöördumise.
AVALIK KIRI ⟩ Puškini kooli hoolekogu soovib õppekeele asjus valikuvõimaluse säilimist (2)
Tartu Aleksander Puškini kooli (TAPK) hoolekogu on absoluutselt nõus värskelt valminud tegevuskavas püstitatud eesmärkidega: "Haridus- ja teadusministeeriumi koostatud eestikeelse hariduse tegevuskava kinnitab, et eesti keel peab püsima elujõulisena, seal hulgas peamise teabe-, haridus- ja töökeelena. Kõigil kodanikel peab olema võrdne võimalus eneseteostuseks ja ühiskonnaelus osalemiseks, sõltumata individuaalsetest eripäradest ja vajadustest, kuuluvusest erinevatesse sotsiaalsetesse rühmadesse, sotsiaal-majanduslikust võimekusest ja elukohast. Eestikeelne haridus tagab laste ja noorte lõimumise eesti kultuuri- ja väärtusruumi ning annab kõigile võrdse võimaluse osaleda ühiskonna- ja tööelus ning jätkata õpinguid järgmisel haridustasemel eesti keeles."
Eesmärk on igati positiivne ja me kõik soovime, et meie lapsed oleksid täisväärtuslikud eesti kodanikud, kes valdavad heal tasemel eesti keelt ning austavad eesti kultuuri ja meie ühiskonna põhiväärtusi.
Selle saavutamiseks peavad meie lapsed ja lapsevanemad tundma, et nende kodulinn hoolitseb nende eest. Kahjuks praegu sellist tunnet ei teki, kuna antud tegevuskava raames plaanib Tartu linn ära võtta lapsevanematelt valikuvõimaluse, millises keeles saada põhikooliharidust. Sunniviisiline üleminek eestikeelsele õppele ei anna motivatsiooni ega tõsta haridustaset.
Hetkel on Puškini koolis võimalik valida erinevate programmide vahel: varane ja hiline keelekümblus ning võimalus õppida klassis, kus 60 protsenti ainetest õpetatakse vene keeles, mis annab lapsevanematele õiguse teha valiku sõltuvalt oma lapse eripärast.
Tegevuskavas planeeritud üleminek ei ole hoolekogu arvamuse kohaselt jõukohane järgmistel põhjustel:
1. Riiklik tegevuskava näeb ette ülemineku eestikeelsele haridusele 2035 aastaks sujuvalt ja läbimõeldud, ettevalmistades seaduste muutmist, e-õppekeskkondi, õppevahendeid, õppekavasid ja kõrge kvalifikatsiooniga professionaalseid õpetajaid. See tagab, et üleminek toimub eeldatavalt loomulikult ja stressivabalt nii lastele kui vanematele.
Tartu linnavalitsuse poolt heaks kiidetud dokument näeb ette ülemineku eestikeelsele haridusele 2025/26 õppeaastaks, mis pole hoolekogu arvates kuidagi sujuv ega hästi läbimõeldud.
Põhjused on järgmised:
- koolides puuduvad riiklikul tasemel välja töötatud e-õppevahendid ja õppematerjalid
- Puškini koolis on umbes 20 pikaajalise kogemusega kvalifitseeritud õpetajat, kes ei valda C1 tasemel eesti keelt. Seega ei saa tagada aine andmist eesti keeles. Nelja aastaga antud olukorda muuta tundub ebareaalne isegi pakutud finantseerimisega.
- kvaliteetse õppevara peatükis toodud takistused on reaalsed, kuid peavad olema lahendatud enne kui alustatakse üleminekuga eestikeelsele haridusele.
2. Hoolekogu on arvamusel, et nii kiire üleminek võib kaasa tuua psühholoogilist survet nii teadmiste saamise kui ka tulemuste suhtes ja tekitada lisapingeid peredes.
3. Tegevuskavas on mitmes kohas rõhutud koostööle lapsevanematega ja koolidega, aga reaalsuses pole hoolekogu ettepanekutega arvestatud.
4. Tegevuskavas on planeeritud Tartu ülikooli ekspertide poolt koostatud uuring, mis viiakse läbi 2022/23. õppeaastal kogukonna ja lastevanemate hulgas eesmärgiga saada ülevaade nende teadlikkusest eestikeelsest/kakskeelsest õppest ja ootused haridusasutustele seoses eestikeelsele õppele üleminekuga ja haridustee jätkamisega eesti keeles. See uuring on tähtis, ning annab tõelise ülevaate elanike ootustest. Hoolekogu arvates oleks loogilisem uuring läbi viia enne tegevuskava heaks kiitmist. Praegu tegevuskava ei arvestata kogukonna ja lapsevanemate arvamusega ja tekitab tunde, et meie lapsed on saanud eksperimendi objektiks, kelle eludega mängivad ambitsioonikad poliitikud.
5. Hoolekogu arvates peab tegevuskava rakendama eeskätt lasteaedades ja seda nendele lastele, kes käesolevast aastast alustavad oma lasteaiateed. Nii tagatakse piisav sõnavara juba enne kooli minekut. Rakendada antud tegevuskava praeguse programmi järgi õppivatele lastele, kellel puudub vastav ainealane sõnavara, tundub ebamõistlik.
6. Puškini kooli põhimääruses on sätestatud, et kooli õppekeel on vene keel. Vanemate nõusolekul on klassi õppekeel eesti keel. Selline sõnastus rahuldab kooli hoolekogu, sest kajastab tegelikku olukorda ning annab valikuvõimaluse, mis on väga tähtis ja vajalik vähemusrahvustele.
7. Euroopa Liidu rahvusvähemuste kaitse raamkonventsiooni "Viies arvamus teemal Eesti", mis on avaldatud 9. juunil 2022, punkt 16 ütleb: "Nõuandekomitee nõuab tungivalt, et ametiasutused tagaksid vene keele kui õppekeele kättesaadavuse riiklikus haridussüsteemis kõigil tasanditel ning jätkaks sellega seotud dialoogi ja konsultatsioone vene vähemuse esindajatega. Samuti peaksid ametiasutused uurima eestikeelsete ja venekeelsete koolide õpilaste haridustulemuste erinevuste põhjusi, hindama ja parandama vene õppekeelega hariduse kvaliteeti ning kõrvaldama kõik tuvastatud probleemid." Hoolekogu arvates ei arvestanud Tartu linn Euroopa Nõukogu arvamusega tegevuskava koostamisel.
Vaatamata eelpool nimetatud punktidele leiab Puškini kooli hoolekogu ka positiivseid külgi:
1. Tegevuskavas pakutud põhikooli lõpetajate eesti keele tasemeks B2 on väga mõistlik ettepanek, sest see annab võimaluse sisseastumiseks eesti õppekeelega gümnaasiumidesse, mis on samuti meie eesmärk.
2. Tegevuskavas on toodud takistused ja nende lahendused. Hoolekogu arvates on pakutud lahendused tegevuskavas hästi läbimõeldud ja nende elluviimine tagab lastele põhikooli lõpus hea eesti keele taseme (nt B2) ilma õpetatavate ainete mahu suurendamist 75 protsendini.
Hoolekogu leiab, et Puškini kool võiks olla see ainus kool, kus Lõuna-Eestis saaks valida, kas laps soovib õppida osaliselt vene keeles või eesti keeles keelekümblusklassis. Meie kooli üks eripäradest on võimalus valida, mis keeles saada põhiharidust. Vaatamata Tartu linna tegevuskava väitele, et Puškini kooli esimeste klasside astujate arv on vähenenud, näeme meie, et huvi sellist valikuvõimalust pakkuva kooli vastu ei ole muutunud viimase seitsme aasta jooksul. Hetkel on kooli registreeritud avaldusi vene õppekeelega klassi 28.
Tartu moto on "Heade mõtete linn" ja üks hea mõte oleks arvestada kõikide linnakodanike vajadustega. Oleme avatud dialoogile ja ootame sama ka Tartu linna poolt.