R, 9.12.2022

Tüüpratastooli mõõtudele vastava invarolleriga liinibussi ikkagi ei lasta

Veiki Ojaperv
, Ajakirjanik
Tüüpratastooli mõõtudele vastava invarolleriga liinibussi ikkagi ei lasta
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
13.06.2022, Tartu
Ratastoolis Anne Voltri Tartu linnaliinibussidega liiklemas.
Foto Sille Annuk, Tartu Postimees
13.06.2022, Tartu Ratastoolis Anne Voltri Tartu linnaliinibussidega liiklemas. Foto Sille Annuk, Tartu Postimees Foto: Postimees / SILLE ANNUK

Möödunud nädalal kirjutas Tartu Postimees liikumispuudega tartlannast Annest, keda alates juuni algusest invarolleriga liinibussi enam ei lubata. Kuigi tema liikumisvahend vastab kogu Euroopas kehtestatud ratastooli mõõtmetele, on bussifirma võtnud vastu otsuse bussi lubada vaid tüüpratastoole.
 

Ühissõidukid kohaldatakse ja ehitatakse tavaratastoolidele mõeldes. Selle järgi on tüüpratastool abivahend, mille pikkus ei ületa 1,2 meetrit, laius 0,7 meetrit ja kõrgus 1,09 meetrit.

Anne invarolleri mõõtmed mahuvad napilt kehtestatud tüüpratastooli piiridesse, kuid Go Busi Tartu regiooni teenindusjuhi Sirle Prangeli sõnul selle liikuriga siiski bussi ei lubata. «Oleme võtnud vastu otsuse, et lubame bussi ainult tüüpratastoole. See, millega probleemist rääkiv tartlanna liikleb, ei ole paraku tüüpratastool, vaid invaroller,» selgitas Prangel.

Teenindusjuht märkis, et määruse põhjus ei ole kindlasti kiusu ajamine, vaid eelkõige turvalisus. «Ei ole mõeldav, et bussijuht käiks igat liikumisvahendit mõõdulindiga üle mõõtmas. Juht teeb siiski otsuse liikurile peale vaadates ja kõnealuse proua liikumisvahend ei ole tüüpratastool,» kõneles Prangel ning jätkas, et suurema ja raskema invaliikuri puhul tulevad mängu ka selle suurem kaal ja manööverdamisega kaasnev ajakulu. «Meil on linnaga lepingud, mille järgi peame bussigraafikutest kinni pidama. Invarolleriga bussi saamine võtab kauem aega ning lisaks tuleb mängu suurema kaaluga kaasnev turvalisus,» jätkas ta.

Nüüdseks on Sirle Prangeli sõnul määrusest informeeritud ka kõiki bussijuhte. «Muidugi ma ei saa garanteerida, et kõik bussijuhid invarollereid peale ei võta, mõnel läheb ehk süda härdaks ja buss on parajalt tühi. Siiski ei tasuks plaanide tegemisel arvestada, et invarolleriga bussi pääseb,» selgitas Go Busi Tartu regiooni teenindusjuht.

Märksõnad
Tagasi üles