Päevatoimetaja:
Jens Raavik
+372 739 0371

Sõjapõgenik õpetab tartlasi joonistama

Copy
Ukrainast pärit kunstnik Maria Achkasova võttis istet (keskel) ja uuris Heli Londoni aktijoonistust lähemalt.
Ukrainast pärit kunstnik Maria Achkasova võttis istet (keskel) ja uuris Heli Londoni aktijoonistust lähemalt. Foto: Kristjan Teedema

Konrad Mägi ateljees Raekoja platsil kostab esmaspäevaõhtuti avarast valgusküllasest ärklitoast vaikset häälesuminat ja pliiatsite sahinat.

Seal käivad ukrainlannast kunstniku Maria Aškasova juhendamisel joonistustunnid, kus võivad akadeemilist joonistamist õppida kõik – algajast profini.

Erinevad õpilased

Lõuna-Ukrainast Mõkolajivi lähistelt pärit Aškasova jõudis Tartusse 28. märtsil. Viimased kaks kuud on kunstniku enda sõnul olnud suur katsumus. «Hinges on raske,» nentis ta kodumaale jäänud lähedasi ja varasemat elu meenutades.

Ukraina kunstnike liitu kuuluval Aškasoval on seljataga 13 aastat kunstiõpetajana. «Minu elu ülesanne on anda oma teadmisi edasi võimalikult paljudele inimestele,» ütles ta.

Konrad Mägi ateljeesse jõudis Aškasova esialgu modellina. Peagi selgus, et ärklistuudio on suveõhtutel harvem hõivatud ja ta haaras võimalusest kinni. Kunstnik on õnnelik, et saab Eestis tegeleda oma erialaga. Paljudel sõjapõgenikel seda võimalust pole.

Minu elu ülesanne on anda oma teadmisi edasi võimalikult paljudele inimestele, ütles kunstnik Maria Aškasova.

Eelmise tunni teema oli akt. Kaheksa nokitseva õpilase vahel askeldas Aškasova – juhendas siit, parandas sealt. «Neil kõigil on erinev tase,» selgitas kunstnik. Tunnid käivad valdavalt vene keeles, vajaduse korral tuleb appi inglise keel.

Õpilaste hulka kuulub ka Heli London koos 16-aastase poja Oliveriga. Ema sõnul oli poega algul raske tundi meelitada. Aga noormehele meeldis Aškasova juures nii väga, et järgmisel nädalal oli tundi minemise eestvedaja hoopis Oliver. «Oli näha, kuidas tal silmad särama läksid,» meenutas London poja esimese tunni emotsioone.

Lisaks kunstile tegeleb Aškasova ka aktiivselt õhuakrobaatikaga. Praegu annab ta Shaté tantsukoolis sõjapõgenikele ja nende lastele akrobaatikatunde.

Pilk tulevikku

Mõttes mõlgub muidki plaane. «Tore oleks korraldada joonistustunde lastele,» mõtiskles kunstnik. «Kuid selleks oleks vaja rühma vene keelt oskavaid lapsi.»

Aškasova on kirjutanud nii akrobaatikat käsitleva õpiku kui ka raamatu lahkunud isast. Tulevikus loodab ta kirjutada oma teekonnast Mõkolajivist Tartusse.

Iganädalane joonistustund on täna, tund on tasuline. Soovijatel tuleks esmalt uurida, kas vabu kohti veel jagub. Seda saab teha Aivar Klaose Facebooki lehe kaudu. Tundi peaks kaasa võtma joonistusvahendid ja tublisti pealehakkamist.

Tagasi üles