Lavale astuvad linnud, muusikud ja sõnasepad

Tartu Postimees
Copy
Linnujämm toimub kolmandat korda. Mullu esines üritusel poeet ja muusik Adam Cullen.
Linnujämm toimub kolmandat korda. Mullu esines üritusel poeet ja muusik Adam Cullen. Foto: Rene Jakobson

Täna õhtul saavad Tartu Emajõe lodjakojas kokku linnud, helikunstnikud ja sõnasepad, et avada pidulikult kaheksas Loodusfestival.

Kolmandat korda toimuval Linnujämmil esitavad muusikud-heliloojad ja luuletajad lindudest inspiratsiooni saanud loomingut, olgu selleks linnulaulu tõlgendus sõnades või muusikas, linnuga seotud rahvapärimusest saadud impulss või isiklik elamus.

Linnujämm innustab tähelepanu pöörama lindudele ja linnaloodusele. Ajalooliselt on looduse väärtustamine käinud käsikäes pärimuskultuuriga – kirjanikud ja muusikud on lindudest, nende olekust ja eluviisist rohkelt inspiratsiooni ammutanud. Ka tänapäeval on oluline sillata loodushoidu ja looduse mitmekesisuse väärtustamist nüüdisaegsete kunstivormide, stiilide ja loomepraktikatega.

«Bioloogina näen, et ühiskonnas üldiselt eemaldutakse linnastumise varjus loodusest ja eriti ei tunta enda ümber elavaid linde,» nentis Linnujämmi idee autor Veljo Runnel. Esimene Linnujämm oli katsetamine, kuidas need kaks teemat kokku viia – loodusest loometõuke saamine ja loodusharidus. Kuna eelnevatel aastatel toimunud Linnujämm on jätnud väga hea tunde nii esinejatele kui ka publikule, oli indu selle formaadiga jätkata, lisas ta.

Linnujämmile tulevad kokku muusikud ja luuletajad, kes loovad Eestis elava linnuliigi laulust inspireerituna oma muusikalise nägemuse või poeetilise sõnateose, mis tõlgendab või tõukub mõnel muul viisil ette antud linnulaulu salvestusest. Sel aastal on tõlgendatavateks linnuliikideks valitud musträhn, künnivares, pöialpoiss, piiritaja ja metskurvits.

Sellel aastal osalevad muusikud Silver Sepp, Tiina Tubli, Good Sine (koosseisus Maria Paiste ja Rasmus Laks), Kirill Havanski, Gregor Kulla, Katariin Raska ja kirjanikud Jürgen Rooste, Kätlin Kaldmaa, Talvike Mändla, Karl Martin Sinijärv ja Nele Tiidelepp.

Linnujämm toimub lodjakoja paadikuuri vabaõhusaalis 10. juunil kell 18. Sündmus on tasuta. Üritust korraldab Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos kirjanike liidu Tartu osakonnaga.

Loodusfestival toimub sel korral 10.–15. juunini. Selle aasta festival keskendub meid ümbritsevatele justkui märkamatutele naabritele, kes elavad inimese loodud keskkonnas: parkides, aedades, rõdudel, ka toas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles