Tartu ülikool on taas maailma ülikoolide pingereas 300 parima seas

Tartu Postimees
Copy
Tartu ülikooli on taaskord maailma ülikoolide edetabelist esimese 300 seas.
Tartu ülikooli on taaskord maailma ülikoolide edetabelist esimese 300 seas. Foto: Tartu Ülikool

Tartu ülikool on maailma ülikoolide äsja avaldatud pingereas QS World University Rankings eelmise aastaga võrreldes tõusnud ja jagab nüüd 296. kohta. Viimastel aastatel on Tartu ülikool püsinud maailma 300 parima ülikooli seas, kuid seni kõrgeim, 285. koht pärineb üle-eelmisest aastast.

Värskesse edetabelisse on lisandunud 124 uut ülikooli. Edetabelit koostav rahvusvaheline konsultatsioonifirma Quacquarelli Symonds (QS) võttis arvesse 2462 ülikooli, millest reastati 1422.

QS kasutab ülikoolide paremusjärjestusse seadmisel kuut näitajat: ülikooli maine akadeemiliste liidrite ja tööandjate seas (vastavalt 40 ja 10 protsenti koondhindest), akadeemiliste töötajate ja üliõpilaste suhtarv (20 protsenti), teadustöö mõjukus, mida näitab akadeemiliste töötajate avaldatud teadusartiklitele tehtud viidete arv ühe akadeemilise töötaja kohta (20 protsenti), ning välisüliõpilaste ja -töötajate osakaal (kumbki 5 protsenti koondhindest). Neist kuuest näitajast kahes on Tartu ülikool möödunud aastaga võrreldes oma kohta parandanud.

Märkimisväärne tõus on olnud välistöötajate osakaalu arvestuses. Kui mullu oli Eesti vanim ülikool selles arvestuses 676. kohal, siis tänavu hüpati 271 koha võrra edasi 405. kohale.

Neljandat aastat järjest on paranenud Tartu ülikooli koht akadeemiliste töötajate ja üliõpilaste suhtarvu järgi: seekordne tõus on 95. kohalt 91. kohale. Seda suhtarvu kasutab QS õppetöö kvaliteedi kaudse näitajana ja see on olnud läbi aastate Tartu ülikooli peamine tugevus.

«Tartu ülikooli tugev rahvusvaheline positsioon annab üliõpilastele kindluse, et Eestis on võimalik saada kvaliteetne ja konkurentsivõimeline kõrgharidus,» rääkis ülikooli arendusjuht Taivo Raud. «Teisalt on siin ka oluline sõnum poliitikakujundajatele: senise taseme säilitamiseks ja parandamiseks on riigil vaja järjepidevalt ülikoolide õppe- ja teadustöösse investeerida, et Eesti kõrgharidus püsiks tihedas üleilmses konkurentsis elujõuline.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles