:format(webp)/nginx/o/2022/06/02/14595692t1h9e3e.jpg)
Mis on ebanormaalne, anomaalne, üleloomulik ja veider, mis on normaalne? Mismoodi mõtestada anomaalset ja üleloomulikku? Kas üleloomulik on alati anomaalne? Vastust nendele, aga samuti teistele säärastele küsimustele otsivad folkloristid täna ja reedel Mooste mõisas konverentsil «Anomaaliad folklooris ja kultuuris».
Hästi sobib 2. ja 3. juunil toimuva teadusliku koosviibimise teemaga kokku imelik asjaolu, et tegemist on folkloristide 16. talvekonverentsiga. Niisuguse anomaalsuse põhjusi tuleb otsida talvisel ajal valitsenud pandeemilisest olukorrast.
:format(webp)/nginx/o/2022/06/02/14595735t1h6843.jpg)
Konverentsi töökeeled on eesti ja inglise keel, korraldajad Tartu ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule osakond ning akadeemiline rahvaluule selts. Merili Metsvahi ja Helen Kästik on programmi sättinud 18 ettekannet folkloristidelt, usundiuurijatelt ja etnoloogidelt.
Enamik ettekannetest tugineb ettekandja enda kogutud välitööde materjalidele. Kuulaja saab teada nii Põhja-Ameerika põlisrahvaste uskumustest tulnukatesse kui ka krati-taolistest uskumusolenditest Kirde-India hõimurahvaste seas. Arutletakse Siberi eestlaste seast kogutud uskumuste ja vepsa naise surmalähedase seisundi kirjelduse üle. Samuti ei jää tähelepanuta Eesti temaatika alates ilmalinnu kujutelmast regivärsilistes loomislauludes ja lõpetades tätoveerimise ajalooga.
Merili Metsvahi avaldas lootust, et konverentsi ettekanded loovad sedavõrd uusi teadmisi, raputavad kinnistunud mõttemustreid ja haaravad kaasa, et osalejad lahkuvad Moostest natuke teiste inimestena, kui nad olid saabudes.
:format(webp)/nginx/o/2022/06/02/14595756t1h4e8d.jpg)