Hillar Palamets elas teadmisega oma peatsest kustumisest, pika elutee lõpulejõudmisest paar viimast aastat. Muude korralduste ja palvete hulgas oli ta avaldanud tütrele soovi saada endale urnimatus Tallinna metsakalmistul. Matmise aeg ei ole veel määratud.
Keila Leht hakkas Hillar Palametsa pajatusi avaldama 2014. aastal tollase lehe vastutava väljaandja Agu Veetamme õhutusel. «Nagu Palamets ütles, elas ta Keilas, aga talvitus Tartus,» meenutas Veetamm.
Tartu Postimees kohtus viimati Hillar Palametsaga, kes elas suure osa aastast Riia mäel Tartus, viis aastat tagasi suvel Keilas Vaikse tänava toona 80-aastase maja verandal. Ajakirjaniku soovil rääkis ajaloolane veidikene oma elu kõige olulisematest sündmustest.
Kõige olulisemad sündmused
Esimene neist oli sündimine Tallinna linna keskhaiglas 13. juulil 1927 kell 1.23. «Isa oli 43-aastane, töötas raudteepolitseis, ema oli 38-aastane,» ütles Palamets. «Ma olen vanade vanemate laps. Geenidesse mõjub see positiivselt, ma vananen ka aeglaselt.»
Aastal 1946 lõpetas ta 7. keskkooli kuldmedaliga ja 1951 Tartu ülikooli ajaloo osakonna kiitusega. Järgnes õpetajatöö Tartu meditsiinikoolis ja seejärel määrati ta Tartu 2. keskkooli, praeguse Miina Härma gümnaasiumi direktoriks.
Ajalooõpingute jätkumine Tartu ülikooli aspirantuuris, mida tänapäeval võiks võrrelda magistrantuuriga, lõppes sellega, et koolidirektorina töötanud noor mees pandi prodekaaniks. Dekaan oli Juhan Peegel.
«Prodekaan tegeles olme ja üliõpilastega, dekaan teadusliku töö ja õppejõududega. Peegel oli pea- ja välisminister, mina olin sise- ja karistav minister, Peegel oli hea politseinik ja mina olin halb politseinik. Seda ametit ei tahtnud keegi pidada,» meenutas Palamets viis aastat tagasi Keilas.