Koostöös kaitseväe ja Tartu kiirabiga leiab Tartu ülikooli kliinikumis 21. mail aset kriisiõppus Tervex, et harjutada tegutsemist olukorras, kus korraga vajab abi suur hulk kannatanuid. Tervex on üks osa suurõppusest Siil.
Ka kliinikumis käib Siili ajal õppus, haiglaravi ei katke
Tervexi stsenaariumi järgi tuleb kliinikumil 21. mail vastu võtta 80 erineva raskusega vigastustega kannatanut, kelle toovad haiglasse Tartu ja Valga kiirabibrigaadid ning kaitseväelased.
Patsientide rollis on tõetruult grimeeritud vabatahtlikud ehk praegused, endised või tulevased meedikud kaitseväest, Tartu kiirabist ja Tartu ülikoolist. Kaasatud on ka lapsed, kuna suurtesse õnnetustesse ei satu ainult täiskasvanud.
Ravi jätkub
Kriisiõppus toimub eeloleval laupäeval L. Puusepa 8 majas ning kogu tegevus on suunatud N. Lunini tänava poolse sissepääsu juurde. Sinna saabuvad õppusel osalevad kiirabiautod, patsiendid ja nende lähedased. Õppuse tarvis luuakse täiendav erakorralise meditsiini osakond ning ka selle osakonna uksed avanevad N. Lunini tänava poole.
Kõigil õppusega mitteseotud töötajatel, patsientidel ja nende lähedastel palub kliinikumi kommunikatsioonijuht Helen Kaju siseneda 21. mail kliinikumi L. Puusepa tänava poolt. Patsientide haiglaravi ning erakorralise abi osutamine jätkub tavapärasel moel.
Tartu ülikooli kliinikumi meditsiinikoordinaatori ja 5. kliinilise valdkonna juhi doktor Jaan Süti sõnul on kriisiõppuse eesmärk rakendada koolitustel omandatud teadmisi.
Asutuste koostöö
«Õppuse stsenaarium aitab meil läbi mängida selle, kuidas käsitleda masskannatanuid erakorralise meditsiini osakonnas,» ütles ta. «Vähem oluline ei ole kogu haigla koostöö harjutamine, vabade voodikohtade arvestamine, ravivahendite ja muude tarvikute varu tagamine.»
Tartu kiirabi juhi doktor Veronika Reinhardi sõnul on Tervex alati olnud oodatud sündmus, kus on tähtis ka asutustevaheline koostöö. Ta peab silmas koostööd Tartu ülikooli kliinikumi, kaitseväe ja terviseametiga, samuti häirekeskuse, päästeameti ja politseiga.
«Ükski reaalset erakorralist abi vajaja õppuse tõttu abita ei jää,» rõhutas ta.
Riigikaitse suurõppusel osaleb ligi 15 000 kaitseväelast ning liitlas- ja partnerriigi sõjaväelast. Sündmust vaatlevad ja hindavad Eesti kaitseväe, terviseameti ning NATO liitlasvägede esindajad. Õppuse tulemusel uuendatakse vajadusel nii Tartu ülikooli kliinikumi kui Tartu kiirabi kriisiplaani.