P, 10.12.2023

JÄRELVAADATAV ⟩ Prima Vista viis kohtuma lüürilise minaga

Tartu Postimees
Copy

Laupäeval, 14. mail kell 16 said kõik kirjandusfestivali Prima Vista raames Tartu ülikooli raamatukogu ees kohtuda lüürilise minaga, kaasa tuli võtta endale südamelähedane luuleraamat.

Prima Vista viimasel päeval avanes kõigil võimalus kohtuda maailma kultuuri- ja mõtteloo tõelise vaimuhiiglasega, kelle olulisust ka meie keele, kultuuri ja rahvusteadvuse kujunemisel ja põlistamisel ei ole võimalik alahinnata. Avalik kohtumine lüürilise minaga oli etenduslik ühismõtisklus, mis käsitles luule olemasolemise viise kultuuriloos, meid ümbritsevas tegelikkuses ja ennekõike iga inimese südames. Kesksel kohal oli küsimus «Kas pole nii, et luule loob meid samavõrd kui meie luulet?».

Aktsiooni «Avalik kohtumine lüürilise minaga» idee autorid on Joosep Susi ja Jaak Tomberg, lavastajaks Elise Metsanurk ja kaasa tegi ka Tartu ülikooli kirjandusring Ellips.

Kohtumisel rääkisid luule mõjust ja tähendusest Viivi Luik, Marju Lauristin, Rein Veidemann, Tiit Hennoste, Sveta Grigorjeva, Roomet Jakapi, Joosep Susi ja teised.

Idee autorid Joosep Susi ja Jaak Tomberg laususid kohtumist eelnevalt tutvustades ühest suust: «Kohtumisel lüürilise minaga kogetakse luule suutlikkust tungida tegelikkuse sisse ja viia tegelikkusest välja, rännata ajas ja seista igavikus. Antakse ja võetakse sõna. Loetakse, lausutakse ja luuletatakse. Vaikitakse ja vakatatakse. Pakutakse võimalust nii sisemiseks süvakaemuseks kui ka aktiivseks kaasaloomeks. Ning mõistagi unikaalset võimalust kohtuda lüürilise mina endaga. Nii on see avalik kohtumine ise üks luuletus, mida iseloomustavad muu hulgas lühidus ja intensiivsus, musikaalsus, teadvuse vahetu kohalolu, subjektiivsus ja absoluutsus, muidugi ka rütmilisus, kontrastsus, uudsus ja kujundlikkus.»

Sündmus oli osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmist.

Avaliku kohtumiseni viib kogu ööpäeva kestev luulekett, mis algas reedel, 13. mail kell 16 Tartu ülikooli raamatukogu ees.

Kohtumise järel, algusega kell 19 alustab Tartu kirjanduse maja hoovis ja kultuuriklubis Salong «Luulepidu lüürilise minaga». See on sõnaline ja muusikaline pillerkaar, kus kombatakse luule ja inimese piire. Mängulisel poeesiapeol astuvad üles Nyk de Vries, Adelaide Ivánova, Nikola Madžirov, Krišjānis Zeļģis & Artūrs Punte, Katrin Väli, Liisa Mudist ja Triin Soomets. Muusikat mängivad Sveta Grigorjeva, Roomet Jakapi ja Tõnis Vilu.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles